Far Cry 5 Oyuncu Seçimini Bir Üst Seviyeye Taşıyacak

YAZAN Utku Çakır

Yine sallamıyorsun değil mi Ubi?

 Far Cry 5’in çıkışı yaklaştıkça oyunla ilgili bilgiler de yavaş yavaş açığa çıkmaya devam ediyor. Ben oyunun ilk duyurulduğu zaman büyük bir heyecana kapılmıştım. Ama Donald Trump ve Amerikan aşırı-sağ kesminin gerçek hayatta yaptığı pisliklere nispet yaparcasına şok etkisiyle gelen ilk fragmanın yarattığı etkinin devamı gelmedi. 

Serinin patronu Dan Hay, geçenlerde Eurogamer’e uzun bir röportaj verdi. Daha çok Amerika’daki olaylar ve Ubisoft’un Far Cry 5'te bu olaydan beslenip beslenmediğiyle ilgili olan röportaja buradan göz atabilirsiniz. Bizi ilgilendirense, Hay’in cümlelerinde saklı bir iki detay.

Far Cry 5, seride ilk defa oyunculara kendi karakterlerini yaratma fırsatı verecek. Bunu biliyorduk zaten. Fakat daha önce bilmediğimiz, karakterin büyük ihtimalle sessiz olacak olması. Hay, röportajda bazı oyunlardaki seslendirmeli ana karakterlerin, oyuncuların hislerini gerçekçi bir şekilde oyuna aktaramadığını düşünmekte. Hem bu açıklama, hem de karakterimizin farklı ırklardan da yaratılabileceğini düşünürsek Far Cry 5'te dilsiz bir karakter görebiliriz

İkinci detaysa, hikâye ilerleyişi ve karakterlerle ilgili. Artık Far Cry serisinden -hatta Ubisoft oyunlarından- alışık olduğumuz açık dünya oynanış yapısı, serinin 5’inci oyununda bir tık daha üste taşınacak gibi. Yaptığımız seçimler ve gittiğimiz yerlere bağlı olarak oyundaki NPC’lerle tanışma sıramız değişebilecek. Hatta doğru -ya da belki yanlış- seçimler art arda gelirse, oyunu bazı önemli NPC’lerle hiç tanışmadan bile bitirebileceğiz.

Sizi bilmiyorum ama ben Far Cry 5 için heyecanlıyım. Eğer Ubisoft yine “Aman kimseye çok laf sokmayalım, ortadan gidelim,” demez ve Machine Games’in Wolfenstein 2’de yaptığı gibi tavrını net bir şekilde ortaya koyarsa, bu oyunla ilgili daha çok makale yazılır diye düşünüyorum.

Far Cry 5; PC, PS4 ve XB1 için 27 Şubat 2018’de raflardaki yerini alacak.