YAZAN Eser Güven

Özlemiştik keratayı

Dile kolay tam 30 yıllık bir seri Mega Man. İşte bu yıldönümünün kutlamasında Capcom hiç beklenmedik bir duyuru yaptı ve Mega Man 11'i duyurdu sevgili Oyungezerler. Mega Man 10'un çıkışından bu yana neredeyse 8 sene geçmiş, zaman su gibi akıp geçiyor. Arada Mega Man ismini tekrar duymamızı sağlayan Mighty No. 9 projesi çıkmıştı ama bunun da büyük hayal kırıklığı yarattığını biliyorsunuzdur. Seriye Capcom eli değmeyince bir şeyler eksik kalıyor.

> Oyunculara Verdiği Sözleri Tutamayan 10 Oyun

Mega Man 11'deki en büyük değişiklik serinin ilk kez piksel grafiklerden vazgeçeceği gerçeği. Son çıkan Mega Man 10 dahil olmak üzere bugüne kadar tüm ana oyunlar piksel grafik kullanıyordu, dolayısıyla bu önemli bir yenilik. Mega Man 11 PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch ve PC için 2018 yılı içinde çıkacak.

Grafiksel farkın dışında Mega Man yine bildiğimiz Mega Man, bir kez daha Dr. Wiley ve onun Robot Master'larına karşı mücadele edeceğiz. Mega Man 11 tamamıyla elle çizilmiş karakter ve ortam grafiklerine sahip olacak ve tarzını da 2.5D olarak adlandırabiliriz.

Mega Man 11'de mekaniksel olarak da farklılıkların bulunacağını yayınlanan tanıtım videosunda görüyoruz. En sonda Mega Man güçlü bir saldırı yapıyor ve kafasının üzerinde bir cooldown çubuğu çıkıyor. Bakalım Capcom buna benzer ne sürprizler hazırlamış?

Hemen söyleyeyim. Capcom Mega Man 11 duyurusuna ek olarak serinin hayranları için güzel şeyler de açıkladı, özellikle de Nintendo Switch sahipleri bundan çok memnun olacaktır. İlkbaharda Mega Man Legacy Collection ve Mega Man Legacy Collection 2 Switch kullanıcılarıyla buluşacak. Bu da Mega Man'in ana serisi tamamen Switch'te olacak demektir.

Diyelim ki ana Mega Man serisinden çok Mega Man X'i seviyorsunuz, o halde Capcom'un size de bir sürprizi var. Sekiz Mega Man X oyunu da 2018'in yaz aylarında PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch için yayınlanacak. Bunlar tek tek mi, yoksa paket halinde mi yayınlanacak henüz belli değil. Mega Man X serisi de ilk olarak 1993 yılında Super Famicom'da çıkmıştı ve bu sayede Capcom bu yan serinin de 25. yıldönümünü kutlamış olacak.

Görünüşe göre 2018 yılı içerisinde bu mavili çocuğun ismini bolca duyacağız.