YAZAN Eser Güven

Çocukla dava olmaz zaten

Geçen hafta Fortnite'ın geliştiricisi Epic Games'in oyunda hile yaptıkları ve stüdyoyu zarara uğrattıkları gerekçesiyle mahkemeye verdikleri iki kişiden birinin 14 yaşındaki bir çocuk olduğunun ortaya çıktığını söylemiştik. O haberde Epic Games hedef seçtiği oyuncunun 14 yaşında olduğunu bilseydi hiç böyle şeylerle uğraşmazdı, muhtemelen de bu tazminat davasından vazgeçecekler demiştim. Tam da öyle oldu, çünkü çocuğun avukatı Epic Games ile anlaşma yoluna gittiklerini ve işin davaya dökülmeyeceğini duyurdu.

Görünüşe göre Epic Games oyunlarında hile yapanları caydırıcı önlemler almaya ve bazı durumlarda bunu mahkemeye taşımaya kararlı. Ama amaçlarının karşı tarafı maddi açıdan yok etmek veya ciddi biçimde cezalandırmak olmadığı da açık. Çünkü yapılan anlaşmaya göre çocuk şimdilik bir ceza almadı ve kalıcı bir ihtarla uyarıldı, buna göre bu ihtarı ihlal edecek davranışta bulunursa 5000$ para cezası ödeyecek. Yani bu Fortnite hayranı gencin "Epic'in telif haklarınla korunan herhangi bir yazılıma zarar verecek herhangi şey yaratmak, yazmak, geliştirmek, reklamını yapmak, dağıtmak" gibi şeyler yapması kesinlikle yasaklanmış durumda. Eğer bir daha böyle bir şey yapmaya kalkarsa o zaman para cezası devreye girecek.

> Fortnite Bir Kez Daha Oyuncu Rekoru Kırdı

Epic Games çocuğu daha önce dokuz kez oyundan banlamış ama çocuk her seferinde başka isimle kaydolarak bu yasakları aşmış. Kesinliği kanıtlanmamış olsa da çocuğun hile yapmak için kendi yazılımını yazmış ve başkalarını da bu yazılımı kullanmaya özendirmiş olduğundan da şüpheleniliyormuş.

Bu davanın bir başka yönü de vardı, çünkü çocuğun annesi de Epic Games'i oğlunun bilgilerini ifşa etmekle suçlamıştı. Epic Games çocuğun annesine yaptığı açıklamada dava açtıkları kişinin 14 yaşında olduğunu bilmediklerini ve ortada kasıtlı bir kanun ihlalinin bulunmadığını söylemiş. Kadının mahkemeye verdiği dilekçede çocuğunun tam ismini yazmış olmasının aslında haklarından feragat anlamına geliyor, ama Epic Games konu daha fazla uzamasın diye bunun üzerine düşmeyecek gibi.

Nihayetinde bu dava olayı tatlı biçimde sonuçlandı diyebiliriz. Darısı bundan sonra mahkemeye verileceklerin başına.

İLGİLİ BÖLÜMLER