Hawaii'de Başlayan Eşya Kutusu Karşıtı Girişim Ciddileşiyor

YAZAN Eser Güven

Aloha Chris Lee

Bundan yaklaşık iki hafta önce, Hawaii temsilciler meclisinde 2009 yılından beri görev yapan, Demokrat parti üyesi Chris Lee mikrofonların karşısına geçmiş ve özellikle de Electronic Arts ve Battlefront II isimlerini vererek kumar olarak nitelendirdiği eşya kutularıyla mücadele etmek için gereken adımların atılacağını söylemişti. Chris Lee yeni bir video daha yayınladı ve bu videosunda da eşya kutusu karşıtı yasa ile ilgili detaylı planlarını ve bu mekaniğe karşı olan insanların bu yasanın gerçekleşmesine nasıl katkıda bulunabileceklerini açıkladı.

Lee'nin planladığı yasa teklifine göre içerisinde kumar mekanikleri olan video oyunları 21 yaş altındaki kişilere satılamayacaklar. "Kumar mekaniği" ile kast edilen şey eşyanın kendisini değil, o eşyayı kazanmak için 'yüzde cinsinden şans' satan oyunlar. Bu da aslında eşya kutusunun tanımı demek oluyor. Bu yasa yalnızca dükkanlarda satılan kutulu oyunlar için değil, Steam ve GoG gibi dijital dağıtım yapan kanallar için de geçerli olacak.

Lee videosunda bazı video oyun yayıncılarının oyuncuları sömürdüğünden de bahsetmiş ve "teyit edilmemiş" bilgilere dayanarak kurduğu cümlelerinde bazı oyunlarda oyuncuların şansını tekrar tekrar denemesini sağlamak için belli bir eşyanın düşme şansının azaldığını söyleyerek bunu 'ahlak dışı ve adaletsiz' olarak nitelendirmiş. Lee bunun önüne geçilmesi için yayıncıların eşya kutularından düşecek eşyaların düşme şanslarının açık biçimde duyurulmasını ve bunun da denetlenmesini istiyor. Lee'nin bu teyit edilmemiş bilgisi aslında bazı oyunlarda kullanılan sistemin tersini anlatıyor, özellikle de Blizzard oyunlarında "şanssızlık serisi' diye bir şey olduğunu ve şanssızlığınız sürdükçe istediğiniz eşyanın düşme ihtimalinin arttığını biliyoruz. Bunun tersini yapan oyunlar varsa oyuncuların zayıf yanlarını sömürüyorlar demektir.

> Loot box ve Mikro-Ödemeler Kumar Değil Mi? Loot box'lara 50 Bin Lira Harcayan Bu Genç Öyle Düşünmüyor

Videoda destekçilerin seçili hükümet görevlilerine göndermeleri için bir de mektup şablonu yayınlanmış. Bu şablonda biraz duygusal ifadeler de kullanılarak etkisini güçlendirmeyi hedeflemişler sanırım, ama bu konuda görevlilere yazanların sayısı arttıkça bu konunun görmezden gelinmesi de daha zor olacak.

Elbette iş YouTube'dan video yayınlamakla bitseydi neler neler olurdu ama en azından Lee'nin konunun peşini bırakmamaya kararlı olduğunu ve ciddi ciddi yasanın detayları üzerinde çalıştığını görüyoruz. Tüm bunların sonucunda Battlefront 2'nin açtığı yol yüzünden kurunun yanında yaş da yanacak gibi gözüküyor.