YAZAN Eser Güven

Bitcoin'le oyun alımları sırasında çok sorun yaşanıyormuş

Steam 2016 yılında Bitcoin ve Bitpay ile anlaşmış ve oyuncuların Bitcoin para birimini kullanarak Steam üzerinden oyun almalarına izin vermişti. Ancak Steam tarafından gelen yeni açıklamaya göre Bitcoin fiyatının değişkenliği ve yüksek komisyon oranları nedeniyle artık Bitcoin ödeme yöntemi olarak kullanılmayacak.

Steam blogunda yayınlanan mesajda Bitcoin'in son birkaç aydaki değişken fiyatları ve işlem ücretlerinin aşırı derecede artmış olması sebebiyle bu para biriminin artık kullanılmaya uygun olmadığına karar verildiği açıklanıyor. Örneğin Steam ile Bitpay arasında anlaşma yapıldığı dönemde işlem ücretleri yaklaşık olarak 0.2$ iken bugün bu miktar ödeme başına neredeyse 20$'a kadar çıkmış durumda. "Ne yazık ki Valve’ın bu ücretin miktarı üzerinde herhangi bir kontrolü bulunmamakta. Ve bu ücretler Bitcoin ile ödeme yapıldığında fiyatların mantık dışı seviyelere yükselmesine sebep oluyor. Bitcoin'in değeri çok fazla düştüğü zaman, yüksek işlem ücretleri daha da büyük sorunlara yol açıyor" denmiş açıklamada.

> Steam, Eş Zamanlı Oyuncu Rekorunu Kırdı - Hem De Devasa Bir Sayıyla!

"Bitcoin'in değeri geçmişte de oldukça değişkendi ancak geçtiğimiz birkaç ay içinde bu değişkenlik son derece yüksek seviyelere çıktı ve Bitcoin yalnızca geçtiğimiz birkaç gün içinde %25 oranında değer kaybetti. Bu durum, müşteriler Bitcoin kullanarak oyun satın almaya çalıştığında sorun yaratmakta. Steam'de bir satın alımı tamamlarken, müşteri X miktarda Bitcoin'i oyun ücreti olarak ve ayrıca Y miktarda Bitcoin'i de Bitcoin ağı tarafından istenen işlem ücretini karşılamak için transfer ediyor. Bitcoin'in değeri ise yalnızca belirli bir süre için geçerli; yani satın alım belirli bir sürede tamamlanmazsa işlem ücretini karşılamak için gereken miktar değişebilir. Bu ücreti karşılamak için gerekli olan miktar son dönemde çok ciddi farklara yol açabilecek düzeyde artış göstermekteydi."

Steam şu an için bir ödeme seçeneği olarak Bitcoin'e destek vermek mantıksız hâl aldı demesine rağmen gelecekte durumu tekrar değerlendirebileceklerini de belirtiyor.

 
İLGİLİ BÖLÜMLER