Google'ın Yapay Zekası AlphaZero, Dünyanın En İyi Satranç Yapay Zekasının Canına Okudu

YAZAN Eser Güven

AlphaZero masaya yumruğunu vurdu

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki satranç dünyasında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, çünkü Skynet adım adım geliyor sevgili Oyungezerler! Google'ın yapay zekası AlphaZero dünyanın en gelişmiş satranç motoru olarak bilinen Stockfish'i darmadağın etti.

Satranç dünyasına aşinaysanız zaten Stockfish'i çok iyi biliyorsunuzdur ama bilmeyenler için ufak bir özet geçmem gerekirse kendisi şu an piyasadaki en güçlü açık kaynak satranç programı ve dünya sıralamasında bir numara. 2016 TCEC Şampiyonasını ve 2017 Chess.com Computer Chess Şampiyonasını kazanan isim. Siz de dünya sıralamasını http://www.computerchess.org.uk/ccrl/4040/ adresinden takip edebilirsiniz isterseniz.

Peki AlphaZero ne yaptı da bu kadar heyecan yarattı? StockFish ile yaptığı 100 maçın 28'ini kazandı, 72 maç beraberlikle sonuçlandı ama AlphaZero bir kez bile yenilmedi. Dahası da var, AlphaZero'nun satranç oynamayı öğrenmesi yalnızca 4 saat sürdü.

Bakın burada önemli olan kısım 'satranç oynamayı öğrenme' kısmı. AlphaZero'nun programcıları, programa satranç oynamayı normal biçimde öğretmediler. Ne satranç açılışları öğretildi, ne hangi durumda ne yapması gerektiği. AlphaZero satrancın nasıl oynanacağını 'makine öğrenimi' tekniğini kullanarak kendi kendine öğrendi. Yani program dört saat içinde kendisiyle kimbilir kaç kez maç yaparak kendi kendisinin öğretmeni oldu.

Konu hakkında yorum yapan, dünyanın en büyük satranç ustalarından Garry Kasparov bunun çok büyük bir başarı olduğunu, AlphaZero'nun satranca 'brute force' yerine insan gibi yaklaştığını söylemiş. Gerçekten de StockFish saniyede 70 milyon hamleyi değerlendirirken AlphaZero yalnızca 80,000 hamle düşünüyor.

Konuyla ilgili en güzel yorumlardan biri de bir başka satranç ustası Peter Heine Nielsen'den gelmiş: "Sonucu öğrendiğimde, özellikle de oynanan maçları incelediğimde şöyle düşündüm: her zaman üstün bir uzaylı ırkı dünyaya gelip de bize nasıl satranç oynadıklarını gösterse nasıl olurdu acaba derdim. Sanırım artık cevabı biliyorum."

İLGİLİ BÖLÜMLER