YAZAN Mert Köse

Shall we play a game?

Her Story 2015’in Haziran ayında sürpriz bir şekilde karşımıza çıkmıştı ve de oldukça başarılı olmuştu. Hatta The Game Awards 2015’te iki tane ödülü kapmayı başarmıştı. Oyunun bu kadar başarılı olmasının sebebi polisiye kasetlerinde bulunan kadının sorgularını izleyerek kadının hikâyesini keşfetmeye çalışmak üzerine kurulu olmasıydı. Hem orijinal bir fikir içermesiyle, hem Viva Seifert’in muazzam oyunculuğuyla, hem de oynanışın ilgi çekici ve doğru şeyleri yapması Her Story’i yılın en güzel bağımsız oyunlarından biri yapmıştı.

Her Story’i uzun uzun anlattık; çünkü oyunun yapımcısı Sam Barlow, yeni oyununda da interaktif film anlatısını kullanacak. WarGames’in hikâyesi 1983 yılında hack’leme ve casusluk üzerine geçiyor. Sam Barlow hikayeyi yazarken, 1983 yılında vizyona çıkan aynı isimli filmdeki bazı yerleri değiştirirsek neler olur? diye düşünerek yola çıkmış ve bu fikri live-action videoları çeken Eko’yla anlaşarak bir oyun haline getirmeye başlamış. Ayrıca WarGames’te Kelly isimli bir modern hacker kültürünü ve insanlığı yansıtan hacker karakter olacak.

WarGames, 2018 yılında bizlerle olacak, Sam Barlow yılın ilk aylarında daha fazla detay vereceğini de söyledi. Ayrıca belirtelim, Sam Barlow, Her Story’nin ruhani devamı ve ondan daha detaylı olacak olan Telling Lies isimli bir başka oyun üzerinde de çalışıyor; ancak herhangi bir çıkış tarihi elimizde mevcut değil.