YAZAN Yasin Madyb İlgün

%35'i de korkunç miktarda para akıtıyor.

 Aslında sadece FIFA değil, EA Sports'un Ultimate Team modu içeren tüm oyunları bu tip istatistiklere sahipmiş. EA'in CFO'su Blake Jorgensen, FIFA, Madden ve benzeri oyunları satın alan oyuncuların %70, %75 oranında Ultimate Team modlarını da oynadıklarını duyurdu. 

37. NASDAQ Yatırımcı Programı'nda konuşan Jorgensen, "Ultimate Team modunu oynayan bu %75'lik kesmin yarısı da en az bir defa olmak üzere oyuna gerçek para yatırıyor. Geri kalanıysa hiçbir zaman para harcamadan oynuyor." dedi. Jorgensen sözlerine "Free-to-play'in bu kadar yaygın olduğu bu dünyada para harcayan ve para harcamayan oyuncular arasında fantastik bir denge kurmuşuz demek oluyor." dedi. Jorgensen'in burada free-to-play örneğini vermesi ne kadar mantıklı bilemiyorum, zira FIFA 18'in en ucuz sürümü 60 dolara satışa çıkmıştı. Üstelik bu oyunun en vanilya haliydi, yani Ultimate Team adına pek bir şey sunmuyordu.

Kendi kişisel gözlemlerine göre oyun satışlarının azaldığını ve oyuncuların artık bir oyunu çok daha uzun süre oynadığını söyleyen Jorgensen durumdan da hoşnut olduğunu belirtti. Zaten EA Games'in spor oyunlarını senelik çıkarmak yerine bir servise dönüştürmeyi planladığını da biliyoruz. Bununla birlikte konuya farklı bir bakış açısı da sunan Jorgensen, "Bir video oyununa 60 dolar verdikten sonra o oyunu bir yılda iki bin, üç bin, dört bin, beş bin saat oynayanlar oluyor ve paralarının hakkını hayli hayli alıyorlar. Haliyle bunun üzerine biraz daha para harcarsanız oyunun eğlencesini e heyecanını artırmak için harcama yapmış oluyorsunuz." dedi.

Jorgensen, konuyu "Yani tüketicilere istedikleri şeyleri ve daha fazlasını vermeye çalışmakla yeni ve farklı bir oyun yapmak arasındayız." şeklinde konuştu. FIFA'nın oyuncuyu para harcamaya iten yapısı ve tasarımını düşündüğümüzde tabii ki Jorgensen'in bu masumane duran açıklamaları arkasında pek çok farklı şey arıyoruz. FIFA'nın da oyunculara en iyi futbol oyununu sunmaktan ziyade en sorunlu, ama rakipsiz futbol oyununu sunduğunu hepimiz biliyoruz aslında. Bu konuda söylenebilecek çok şey var, ancak diğer EA Sports oyunlarını oynamadığım için o oyunlara haksızlık etmek istemiyorum sevgili Oyungezerler.

Yasin, bu kadar laf ettin de sen FIFA çılgını, hayranı değil misin diyenler olacaktır. Öyleyim ve oyundan da çok büyük keyif alıyorum açıkçası, ancak hilecilerin cirit attığı, çoğunun cezalandırılmadığı ve bu hile hurdanın çözümünün çok geç geldiğini hatırlatmak isterim. Haliyle oyundan keyif alsam da oyunu oynayan insanlar ve geliştirenlerin bazı konulara duyarsız kalması bu keyfe gölge düşürüyor.