Death Stranding'in Yeni ve Uzun Fragmanı Çıktı - Çok Sağlam Bir Hikaye Geliyor

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Hideo Kojima yardırmış! 

 Kojima Productions'ın ilk oyunu Death Stranding oldukça uzun bir süredir sessizdi. Hatta uzun bir müddet kendisinden yeni bilgiler, yeni görüntüler ve fragmanlar beklemiş ancak bu beklentilerimizin karşılığını sessizlikle almıştık.

Nitekim sonunda bu gidişat değişti. Del Torro'dan Kojima'ya, oyunun baş kahramanı Sam'i canlandıran Norman Reedus'a kadar kalabalık bir ekip The Game Awards 2017'ta yerini aldı ve oyunseverlerle uzun ve doyurucu bir fragman paylaşıldı. 

Fragman oldukça merak uyandırıcı, gizemli bir konsepte sahip. Tüm hikayeyi bilmediğimiz için yer yer bazı detaylara anlam vermek güç olsa da ilk fragmandaki bebeğin de geri döndüğünü görüyoruz ve o da kendi içerisinde pek çok gizem barındırıyor. Kojima'nın metafor kullanmayı ne kadar sevdiğini zaten biliyoruz ve bu fragmanda da bazı ince metaforlar mevcuttu. Fragmanın belirli yerlerinde Sam'in (Norman Reedus) sesini anlatıcı olarak duyuyoruz. Evrenin ve dünyanın oluşumundan bahsedip fragmanıın sonuna doğruysa insanlığın sonuna geldiğimizi söylediği bazı ifadeler var.

Sinematik fragman doğrudan Sam ile başlıyor. Sırılsıklam olmuş ve kafası karışık bir halde uyanan Sam'e biz de aynı kafa karışıklığıyla eşlik ediyoruz. Olaylar da kısa süre içerisinde gelişiyor. Bir kaza enkazındayız gibi gözüküyor ve ekibimizden sağ kurtulan başkaları da var. Ancka bu sırada oyundaki ana düşmanlarımız olacak yaratıkları görüyoruz. Daha da doğrusu göremiyoruz zira kendileri görünmezler ve sadece belirli anlarda görünür hale geliyorlar. Kıyafetimizdeki bir araç sayesinde hareketlerini takip edebilsek de çok da işe yaradığı söylenemez, ancak güzel bir oynanış mekaniği olacağını düşünüyorum.

Sam'i izlerken çaresizliğini görüyoruz ve ben de ne yalan söyleyeyim bu tip bir düşman karşısında aynı hislere kapılırdım. Hatta fragmanı izlerken kapıldım bile. Daha sonrasında Sam önce suyun altında kalıyor, sonra havaya uçan, siyah sülükler tükürüyor ve bebek onun içine giriyor. Kısacası kafa karıştırıcı pek çok şey gerçekleşiyor. Bu da oyunun kendine has ve gerçek dışı dünyası hakkında bize bazı ön bilgiler veriyor diyebiliriz. Hideo Kojima'nın daha tazece paylaştığı bu oyun posterini de hemen aşağı bırakıyorum.

kojimaposter-death-stranding

Death Stranding'in ne zaman çıkacağına dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı, ancak Hideo Kojima'nın bizi hayal kırıklığına uğratmayacağı kesin gibi gözüküyor. İki tanecik fragmanla bu kadar kesin konuşmamak lazım tabii, ancak ben Kojima'nın elinden çıkan her şeyi oynarım zaten Oyungezerler. 

İLGİLİ BÖLÜMLER