Yeni God of War'un Oyun Süresi Bayağı Uzun Olacak

YAZAN Eser Güven

Oyna oyna bitmez, mis gibi

Yeni God of War'un önceki oyunlara göre daha hikaye ağırlıklı bir içerik sunacağını biliyoruz, bu da acaba oyunun süresi kısa mı olacak sorusunu beraberinde getiriyordu. Anlaşılan ortada hiç de endişelenecek bir durum yokmuş çünkü God of War'un yönetmeni Cory Barlog yüreklere su serpen bir açıklama yaptı. Barlog PlayStation Experience'ta God of War'u bitirmenin 25 ile 35 saat arasında süreceğini söyledi.

Kratos ve oğlu Atreus ile çıkacağımız bu maceraya dair Barlog'un verdiği rakamlar Sony Santa Monica Studio bünyesinde yapılan testlere dayanıyor. Normalde ekip oyunun yaklaşık olarak 10 ile 20 saat arasında bir oyun süresine sahip olmasını bekliyormuş ama oyun geliştikçe gelişmiş ve başta düşünülenin iki katı uzunluğa ulaşmış. Bu da God of War serisinin bugüne kadarki en uzun oyununu oynayacağız anlamına geliyor.

Barlog yeni God of War'da oyuncuların keşfetmesi için pek çok yan bölge bulunduğunu açıklamıştı, hatta Paris Games Week'te gösterilen oynanış görüntüleri bizi ana hikayenin götürdüğü değil de dolaşarak keşfettiğimiz bir kısımda geçiyormuş. O oynanış videosunu hatırlamak için Paris Games Week haberimize bakabilirsiniz. Dolayısıyla Barlog'un vermiş olduğu 25 ile 35 saatlik oyun süresi muhtemelen ana hikayeye ek olarak bu yan bölümleri falan da gezmek isteyen, ya da başka bir deyişle "%100'cüler" içindir.

How Long to Beat verilerine göre eski God of War oyunlarının çoğu %100 bitirmek için 15 saatten az bir zaman gerektiriyordu, dolayısıyla yeni God of War'u bu açıdan düşünürsek özellikle de %100 peşinde koşan oyunculara uzun saatler boyunca keyif yaşatacağı kesin diyebiliriz.

Elbette bu haber PlayStation Experience'ı takip eden oyuncuların çok hoşuna gitti ama bir de resmi çıkış tarihi açıklanmış olsa çok güzel olacaktı. Tamam geçen gün God of War'un çıkış tarihinin sızmış olabileceğine dair bir gelişme yaşandı ve elimizde 22 Mart tarihi mevcut. Ama Barlog'un bu konuda bir açıklama yapmamış olması - daha doğrusu "yapamaması" diyelim çünkü söylediğine göre çıkış tarihini köpeği yemiş :) - bu tarihin ileri çekilebileceğini düşündürüyor. 

Umarız elimizdeki tarih doğrudur da çok fazla beklemeden Kratos'a kavuşuruz.

İLGİLİ BÖLÜMLER