The Last of Us: Part 2'nin Teması ve Nerede Geçeceği Belli Oldu

YAZAN Eser Güven

Druckmann oyun hakkında bolca bilgi verdi

"Herkes zamanı geldiğinde ölebilir. Hiç kimse güvende değil, Joel ve Ellie bile". Bunlar The Last of Us: Part 2'nin yönetmeni Neil Druckmann'ın sözleri. Naughty Dog ilk oyunun sevgi temasının aksine ikinci oyunun nefret temasını işleyeceğini söylemişti ama Druckmann bu sözleriyle çıtayı biraz daha yükseltmiş oldu. Her ne kadar oyunda insanın içini ısıtacak anlarla da karşılaşacak olsak da oyunun temel temasının 'adalet arayışı' olduğunu ve çok büyük tehlikelerle karşılaşacağımızı söylüyor Druckmann. Oyunda aynı Uncharted 4'te olduğu gibi daha ciddi bir tema olacağını ama Nathan Drake'in son macerasına kıyasla The Last of Us'ın çok daha sert olacağını da söyledi kendisi.

Tamam bu ikinci oyunun baş kahramanının Ellie olduğunu biliyoruz ama şimdiye kadar yapılan açıklamalarda veya gösterilen videolarda Joel'in hayatta mı, yoksa ölmüş mü olduğuna dair pek ipucu bile yoktu. Hatta oyunun yayınlanmış olan ilk duyuru fragmanı resmen Joel öldü hissi veriyordu. Druckmann'ın "herkes ölebilir" sözlerini de oyunun hayranları yine buna yoruyor tabi ki, dolayısıyla Ellie'nin adalet arayışının sebebi Joel'in ölmüş olması olabilir. Naughty Dog'un bahsettiği 'nefret teması' da Ellie'nin Joel'in katillerine karşı duyduğu nefret olabilir mesela. Tüm bu soruların cevaplarını muallakta bırakıyorlar ki biz daha çok merak edelim, daha çok teori üretelim. Zaten bu Naughty Dog'un yapmayı sevdiği şeylerden biri, o yüzden oyun çıkana kadar bu konularda çok fazla bilgi alabileceğimizi sanmıyorum.

> The Last Of Us 2'nin Fragmanındaki Çekiçli Kadın Kim? Ellie'nin Annesi?

> God of War ve The Last of Us 2 İçin Türkçeleştirme Başvurusu Yapıldı

Yine de PSX 2017'de Druckmann en azından oyun ile ilgili bir başka kesin bilginin haberini verdi, o da oyunun nerede geçeceğiyle ilgiliydi. Oyun duyurulduğundan beri hayranları fragmanları didik didik ederek oyunun nerede geçeceğine dair ipuçları yakalamaya çalıştılar, hatta arada coğrafya bilgilerini kullanarak iddialarda bulunanlar bile oldu. Ortaya çıkarılan ipuçları oyunun Washington'ın Seattle şehrinde geçeceğini gösteriyordu ve nihayet Naughty Dog bu teorilerin gerçek olduğunu teyit etti. Oyunun yönetmeni Neil Druckmann oyunun büyük bir kısmının Seattle'da geçeceğini söyledi ama bunun dışına nerelere gideceğimiz konusunda ağzını yine bıçak açmadı.

Oyunun Seattle'da geçeceğini öğrendiğimize göre şimdi de bu şehrin tanınan anıt yapılarından hangilerini göreceğimizin cevabını bulmaya geldi. Daha önce fark edilen kanıtlar en azından Millennium Tower, Buttnick Building ve I-5 Otoyolunun oyunda olacağını gösteriyordu. Ancak bu şehirde Space Needle, Safeco Field, Sky View Observatory gibi önemli yapılar da var ve tüm bunlar da karanlıkta karşınıza clicker çıkmasını istemeyeceğiniz tarzda ortamlara sahip. Bakalım Naughty Dog bu şehri ne denli gerçekçi ve detaylı biçimde oyuna taşıyacak?

Druckmann şu an için oyunun yaklaşık olarak %50, %60'ının tamamlanmış olduğunu söyledi, yani daha çok yolları var. Ama kendisi aynı zamanda oyunun yeni görüntülerinin E3 2018'de gösterileceği sözünü de verdi. Dolayısıyla artık ne zamanı beklememiz gerektiğini biliyoruz diyebiliriz, gelsin bakalım Haziran.

İLGİLİ BÖLÜMLER