YAZAN Mert Köse

Bir Capcom oyunu daha bilgisayara gelmiş oldu.

Hideki Kamiya’nın yazarlığını ve yönetmenliğini yaptığı Okami, ilk olarak 2006 yılında PlayStation 2’ye, 2008 yılında Nintendo Wii’ye, 2012 yılında ise güncellenmiş grafikleriyle PlayStation 3’e gelmişti. Yılların eskitemediği Okami’nin HD versiyonu ise bir jenerasyon daha görerek dün PlayStation 4, Xbox One ve PC’ye çıktı. Okami HD’yi PS4, Xbox One ve PC için aynı fiyattan, 59 liradan satın alabilirsiniz.

Okami’yi ilk kez duyanlar ve merak edenler için, Okami, güneş tanrıçası olup beyaz bir kurt formunda bulunan Okami Amaterasu isimli karakteri kontrol ettiğimiz bir aksiyon macera oyunu. Amaterasu’nun mürekkep gücü sayesinde çeşitli nesneler çizebiliyoruz ve düşmanlar üzerinde kullanabiliyoruz. Japonların kullandığı resim sanatı olan Hokusai, oyunun muazzam görsellerini ve oynanışını oluşturmada temel alınmış. Japonya’da bulunan Nippon’da geçen oyunda Okami Amaterasu, lanetlenen yeri eski haline getirmek için beyaz kurt Shiranu’nun reenkarnasyonu olarak canlanmıştır.

Bilgisayarda 30 FPS kilidiyle gelmesine rağmen oyunun sorunsuz çalışması sebebiyle Steam’den olumlu yorumlar almayı başardı Okami. Ortalama 40 saat gibi uzun da bir oynanış süresi var Okami’nin. Hatırlarsınız, Hideki Kamiya, ağzından bal damladığı röportajda Okami’ye gerçek bir devam oyunu yapmak istediğini söylemişti. 2010 yılında Nintendo DS’e Okamiden isimli bir devam oyunu gelmişti, ancak Kamiya bunu beğenmemiş olsa gerek. Kamiya’nın önderliğinde mi olur bilemeyiz ama yeni bir Okami hype trenine binmemiz için yeterli olur.

İLGİLİ BÖLÜMLER