YAZAN Yasin Madyb İlgün

Tabii henüs sadece Xbox'ın erken erişiminde, ancak bu haliyle para vermeye değmez.

 PlayerUnknown's Battlegrounds'u erken erişime açıldığı ilk günden beri oynuyorum. Tabii artık eskisi kadar sık girmesem de oyunun tüm yeniliklerini de sıkı bir şekilde takip ediyorum sevgili Oyungezerler. Haliyle Xbox One sürümünü de çıkar çıkmaz denemeyi kafaya koymuştum.

Kafamda bazı deli şüpheler yok değildi tabii. Xbox One'ın ilk sürümü pek de güçlü bir konsol değil, üstüne PUBG gibi optimizasyon özürlü bir yapım gelince ortaya çıkacak sonuç beni korkutuyordu. Diğer yanımsa "Yasin, konsolların donanımları sabit. Ona göre optimize ederlerse bir sıkıntı olmaz." diyordu. Nitekim ikinci yanım haklı çıktı. PUBG'nin Xbox One sürümü erken erişime açıldı, ancak oynamak büyük bir işkence. Herkesin oyuna başladığı adadan tutun da uçaktan atlayıp düşene kadar ki kısımlarda normal Xbox One ile 15 fps'yi geçmek mümkün değil. Oyun zaten 30 fps'ye kilitlenmiş durumda ve benim nazarımda bu da bir eksi. Zira rekabetçi bir fps/tps oyunu 30 fps'ye kilitlemek doğru bir karar değil ve silahların atış hızını bile etkileyebiliyor. 

Peki oyun içerisinde bu fps sıkıntısı düzeliyor mu dersiniz? Hayır. Haritanın özellikle yapısı, binası bol olan bölgelerinde, hele de çok sayıda insan varsa geçmiş olsun. 15-20 fps ile herkes birbirini ıskalıyor. Hele ki el bombası, flaş bombası ve kırmızı alan bombardımanı gördüyseniz falan hemen ters yöne bakın. Fps düşüşleri bu noktada da kaçınılmaz olacak. Düşük fps'ye aynı düşüklükte görseller eşlik ediyor diye de ekleyeyim sevgili Oyungezerler. Xbox One X'teki kaplamalar tabii ki daha iyi duruyor, ancak Xbox One ve Xbox One S'teki kaplamalar çamur kalitesinde. 

Ben oyunu henüx Xbox One X'te oynamadığım için ikisi arasında sağlıklı bir karşılaştırma yapmam mümkün değil, ancak Digital Foundry imdadımıza koşuyor ve bizlerle Xbox One ile Xbox One X'in PUBG performansını karşılaştırıyor.

Videoya baktığımızda Xbox One X'in bile stabil bir şekilde 30 fps sunamadığını hatta 20 fps sunmakta bile zorluk çektiğini görüyoruz. Bunların hepsinin yakın gelecekte değişme ihtimali var tabii, ancak 118,75 TL verip de şu an oyunu oynayamamak da bence koyar be Oyungezerler. Değişme ihtimali var dediğim de tabii ki değişmek zorunda. Kimse konsolunda gidip de15-25 fps arası performansla oyun oynamak istemez. Hele ki rekabetçi bir oyunu hiç kimse oynamaz. 

Xbox One ya da Xbox One X sahibiyseniz şu an için PUBG'den kesinlikle uzak durun derim. Farkındaysanız daha oynanışa geçmedim bile zira oynanış kısmında da sayısız sıkıntılara denk geldim. Ağ sıkıntılarından dolayı ışınlanarak giden arabalar ve insanlar, keskin dönüş yapamamak, patlayıcıların fps düşürmesi yüzünden çatışmalarda avantajsız duruma düşmek... Flaş bombalarını görür görmez alıyorum, çünkü bunu attığım zaman rakibim kör olmasa bile kısa süreli fps kaybı yaşıyor yahu. Üstelik bu şimdiden bir taktik haline gelmiş durumda. Siz düşünün. 

Bir üzücü olan da oyunda ne yazık ki konuşma şansımız bulunmuyor. PUBG'nin PC sürümünde fantastik olaylar yaşamamızı sağlayan sesli sohbet özelliği, en azından şu an için Xbox One sürümünde yer almıyor. 

Eğer PUBG'nin Xbox One performansı yakın bir zamanda düzelirse o zaman oyuna ikinci bir şans veririm. Zira rahat koltuğumda uzanıp PUBG oynamak keyif verdi, en azından fikir keyifliydi. Gelişmeler oldukça sizleri haberdar edeceğiz sevgili Oyungezerler. PUBG ile ilgili tüm haberleri özel bölümümüzden takip edebilirsiniz!