Marvel'ın Fox'tan Alıp Sinematik Evrenine Katması Gereken 11 Karakter

YAZAN Baran Köse

Marvel Sinematik Evreni nasıl şekillenecek?

Disney ve Fox arasındaki görüşmeler devam ederken bizler de her gün "of şu karakterin MCU'ya katıldığını düşünsene" diye birbirimizi gazlıyoruz. Kulağa harika geliyor bu düşünceler fakat bir de işin gerçek yüzü var.

Avengers ve Fox'un elinde bulundurduğu başta X-Men ve Fantastic 4 olmak üzere çoğu karakterin MCU'ya çat diye katılması ne yazık ki çok zor. MCU'da izlediğimiz Civil War ve Age of Ultron aslında X-Men ve Fantastic 4 karakterlerinin başrollerde olduğu hikayelerdi. Hatta Age of Ultron hikayesinde filmde gördüğümüz hiçbir karakterin önemli bir rolü yoktu. Çok büyük iki gemiyi kaçırmış durumdayız. Peki bu Disney Fox'un elinden hakları satın aldığında neler olacak? Yeni karakterleri nasıl adapte edecekler MCU'ya?

Bu sorunun cevabını yazmaya kalksam en az 3 saat sürer. O yüzden ben MCU'ya katılması gerektiğini düşündüğüm karakterleri yazacağım, yorumlarda belki nasıl bir araya gelmeleri gerektiğini hep beraber tartışır konuşuruz. İlk taşı atıyorum; Infinity War'dan sonra Avengers'ın zayıflamasını fırsat bilen Magneto yıllardır gizlendiği Muir adasından çıkar ve "artık mutantlar saklanmak zorunda değil" diyerek insanlığa bir savaş açar. Bu esnada Iron Man'i rahatça yener, Thor'un çekicini elinden alarak Hulk'u çekiç ile döver. Ve X-Men tam o esnada olaya dahil olur. Ne dersiniz? 

Neyse, biz karakterlerimize geçelim

MAGNETO
Fox-1

Magneto şu ana kadar bize X-Men filmlerinde öcü gibi gösterilse de aslında çok daha derin bir karakter. Mutantların evrimin bir sonraki adımı olduğunu düşünen Magneto arada kabul edilemeyecek davranışlarda bulunsa da (savaş başlatmak gibi) MCU için biçilmiş kaftan gibi duruyor. Özellikle Earth-1610'da geçen Ultimatom hikayesini MCU'da yaparlarsa neredeyse 10 yıldır eleştirildikleri "adam kötü karakter" sıkıntısını kökten çözeceklerdir. Bir de Scarlett Witch ve rahmetli Quicksilver'ın babası olarak MCU'ya girerse yer yerinden oynar. 

X-MEN
fox2

Hangi X-Men takımını alırsanız alın, MCU'ya inanılmaz bir katkı sağlayacağı çok açık ve net. Belki izleyiciler Cyclops, Jean, Storm gibi karakterlerin yeniden farklı oyuncularla izlemek istemeyebilirler. O yüzden beyaz perdede çok fazla gözükmeyen ya da akıllarda kalıcı olmayan Iceman, Kitty Pride, Rogue gibi karaktlerin önderliğinde oluşan bir takım ile çok farklı bir tat yakalayabilirler. Şu an çizgi romanda Kitty Pride'ın X-Men'in lideri olduğunu düşünürsek iyi bir oyuncu seçimiyle güzel işler çıkartabilirler.

GAMBIT
fox3

Channing Tatum'un Gambit filmi haberi çıkalı iki yıl olacak ama hala somut bir gelişme yok. Belki de bu Disney için çok iyi bir fırsat olabilir. Gambit oldukça sevilen bir karakter ve Channing Tatum da her ne kadar tip olarak uymasa da yeteri kadar büyük bir isim. X-Men ekibi ile beraber de yer alabilecek, hatta o ekipten Rogue ile beraber kendi ayakları üzerinde durabilecek bir isim Gambit. Henüz daha yolun başındayken bu fırsatı kaçırmamalılar diye düşünüyoruz. 

FANTASTIC FOUR
fox4

Kim ne derse desin çizgi roman aleminin en müthiş ailesi şüphesiz Fantastic Four'dur. Aslında MCU'da gördüğümüz her karakterden (Örümcek Adam hariç) daha popüler olan ve daha çok çizgi roman satan Fantastic Four an itibari ile Disney boykotunda. Aile dağılmış durumda ve Fantastic Four diye bir çizgi roman çıkmıyor. Düzgün bir Fantastic Four filminin açacağı kapılar en az 3 farklı filme geçiş imkanı tanıyacaktır. Listemizin devamında okuyacağınız Doctor Doom ve Galactus ile beraber MCU'ya çok güzel bir hava katacakları şüphesiz. Belki de Guardians of The Galaxy ile birlikte bile görebiliriz kendilerini. 

MADROX
fox5

Çoğu kişi Madrox'un ismini James Franco sayesinde duydu. Multiple Man olarak da bilinen Madrox çizgi romanda çok hüzünlü bir şekilde bizlere geçtiğimiz yıl veda etmişti. Henüz Madrox filmi daha yapım aşamasına yeni geçti ve çekimler başlamadı. Eğer Fox ve Disney anlaşırsa Madrox ve James Franco iyi bir seçim olacaktır. Sonuçta Guardians of the Galaxy ekibini bilen kişilerin sayısı filmi izleyenlerin %5'inden belki biraz fazlaydı ama filmin başarısı ortada. Bazen bilinmedik karakterlerle çok iyi işler çıkabiliyor. 

JUGGERNAUGT
fox6
 

Hulk mu daha güçlü yoksa Juggernaugt mu sorusunun cevabı çizgi romanı yazan kişiye göre değişiyor. Fakat MCU'ya Hulk'ı zorlayacak bir karakter gelmesi gerek, bu kesin. Hem Juggernaugt ile birlikte kardeşi Proffesor Xavier da filme eklenebilir ve böylece çok önemli bir X-Men karakterini de görmüş oluruz. Açıkçası World War Hulk için ortam hazır. Çizgi romanda Doctor Strange ve Reed Richards'ın Hulk'ı uzaya göndermesi ve Skaar gezegeninde yaşadıklarından sonra Hulk'ın World Breaker Hulk'a dönüşüyordu. Fakat Skaar gezegenini Ragnorak ile harcadılar o yüzden farklı bir şekilde Hulk'un kontrolünü yitirmesi gerekiyor. Hulk'u durdurabilecek iki karakter de MCU'ya yeni katılan Juggernaugt ve Prof. X olur. Hatta, Juggernaugt'un gücünü daha sonra Colossus alabilir tıpkı çizgi romanda olduğu gibi. Ayrıca, Marvel tek başına Hulk filmi çekemiyor haklarına sahip olmadığı için. Juggy ve Prof. X ile birlikte bir film yapılabilir. Bence harika bir plan, Kevin Feige ara beni mutlaka konşalım bunu...