YAZAN Sistem Yöneticisi

Oyungezer yılın en iyilerini seçiyor.

Yılın oyunlarını seçmek için alt kattaki masanın etrafında, stratejik pozisyonları ele geçirmeye dikkat ederek (ortadaki kek tabağına olabildiğince yakın / kalorifer peteğine mümkünse uzak) yerlerimizi aldığımızda birçok oyun hakkında aynı fikirde olmadığımızın farkındaydık. Yılın Oyunu için büyük ihtimalle uzlaşamayacaktık. Ama yine de çıkış yapabileceğimiz ortak bir noktamız vardı: Yılın Oyunu adayımız kim olursa olsun, hepimiz 2017’yi Oyunların Yılı ilan etmeye hazırdık.

Gerçekten de 2017 tüm oyun türleri ve platformları için son derece parlak geçti. Kurun alıp yürümesi sebebiyle Türkiye’de çok tadını çıkarabildiğimiz söylenemez ama hem konsol dünyasındaki yenilikler hem PC oyunculuğunun aldığı yol önceki birkaç yıla kıyasla çok daha etkileyiciydi. Hellblade gibi sürprizler, Horizon gibi doğuştan klasikler, Dİvinity Original Sin 2 gibi kulaktan kulağa hikâyeleri dolaşan uzun ömürlü canavar oyunlar doldurdu tüm yılımızı. En kötü dönemlerini geçiren strateji türü bile Total War’la ve XCOM 2’ye gelen War of the Chosen aşısıyla dirilir gibi oldu… Hani neredeyse yıl boyunca tek şikayetim platform türünün artık oynanamayacak kadar zorlaşmasıydı ama Cuphead’in kanattığı parmakların acısı o kadar da kötü değilmiş; EA kalbimizi kanatınca anladık. Electronic Arts’ın Battlefront II’yle birlikte lootbox işini bir oyun mekaniği olarak kullanmaya başlaması herhalde yılın en sinir bozucu gelişmesiydi.

Ama hepsini buraya yazmayayım, 2017’nin en iyilerini ve kötülerini seçtiğimiz dosyamız zaten bu hikâyelerle dolu. Ama okumakla kalmayın, gelin siz de bizimle birlikte oylarınızı verin ve yılın son günlerine dek sürecek bu heyecanlı sürece ortak olun. Oyungezer Online editörleri olarak hazırladığımız aday listelerinin kazananlarını önümüzdeki haftadan itibaren açıklamaya başlıyoruz. Takipte kalmanızı öneririm. Herkese şimdiden iyi eğlenceler (ve Hellblade’e oy vermeyi unutmayın, eheh). -Serpil

***

Merhaba sevgili Oyungezerler. Oyun dolu bir yılı daha geride bırakmak üzereyiz ve 2017 bence oyuncular adına muhteşem bir yıl oldu.

Kendisinden umudunu kaybettiğimiz iki oyun serisi yeniden ayaklandı ve bir sürü sağlam yapım oyuncularla buluştu. Yetmedi üstüne iki tane yeni oyun konsolu Xbox One X ve Nintendo Switch çıkış yaptı. Sony bizi E3'te coşturdu. PUBG gibi hiç kimselerin beklemediği bir oyun çıktı ve Steam'in tüm rekorlarını altüst etti.

Kısaca oyuncular için 2017 dolu dolu geçti ve bence her oyuncuyu öyle ya da böyle tatmin edecek bir oyun çıktı. Eh, bu kadar harika oyun olunca Oyungezer ekibi olarak boş duracak değildik herhalde. Kendi aramızda uzun tartışmalara gömüldük ve yılın en iyi oyunlarını seçmek için uzun bir zaman harcadık. Tabii bu noktada siz sevgili okurlarımızın tercihlerini de merak ettik. Oyungezer'in yanısıra Oyungezerler'in de seçimleri çok önemli dedik ve her kategorimiz için bir anket oluşturduk. Yumulun efendim, size göre 2017'nin incileri kimlerdi? Hangi kategoride hangi oyun en iyi ödülünü almayı hak ediyor?

Oylarınızı attıktan sonra yorumlar bölümünde de tartışmaya bekliyoruz tabii. Öyle kuru kuru oyumu attım kenara çekileyim olur mu hiç :).

Şimdiden herkese iyi seneler Oyungezerler! - Yasin

***

Oyungezer Online olarak yılın en iyi oyunları listelerini hazırlarken bir hâyli düşündüğümüz kategoriler de oldu, "Eh bunun kazananı belli zaten!" dediklerimiz de. 2017 ne oyun yaptı böyle yahu? O kadar fazla oyun çıktı ki, bu listeyi hazırlamadan önce Horizon'ın 2017'de çıktığını unutmuştum bile! Oyun dünyası hiç olmadığı kadar iyi bir durumda. Oyun oynamak için bundan daha güzel zaman yok sevgili Oyungezerler! Gelin, 2018'e girerken bize katılın ve 2017'nin en iyilerini hep beraber analım. - Utku

***

2017 ne de güzel bir yıl oldu, değil mi? Özellikle bazı türlerde resmen başyapıt diye nitelendirebileceğimiz isimlerle karşılaştık, neredeyse yüzlerce saat boyunca kendimizi bu oyunların büyüleyici dünyalarının kucağına bıraktık. Oyun oynamak zaten güzel bir şey ama özellikle de kaliteli bir oyun oynamak gibisi yok Oyungezerler. Hal böyle olunca da bazı kategorilerde kendi aramızda bile sıkı tartışmalara girdik, bazılarında aday gösteremediğimiz isimlerin bile ne kadar iyi oyunlar olduğunu düşündük. Nihayetinde geriye dönüp baktığımızda bu yılın biz oyuncular açısından çok verimli geçtiğini rahatça söyleyebiliriz.

Sizlerin hangi kategoride hangi oyunu destekleyeceğinizi, seçimlerimize nasıl yorumlar yapacağınızı merakla bekliyorum. Hep birlikte böyle ortak bir paydada buluşmak, görüş alışverişi yapmak ve sevdiğimiz oyunlardan konuşmak apayrı bir keyif çünkü. 2018'in bu yıldan da iyi geçmesi dileğiyle. - Eser