YAZAN Yasin Madyb İlgün

Bir Source Film Maker olmasa da harika olmuş yahu.

 PUBG'nin test sunucularına eklenen tekrar izleme özelliği sayesinde oyuncular artık nerede yanlış yaptıklarını, nelerin ters gittiğini görebiliyorlar. Hatta harika anlarını maçtan sonra farklı farklı açılardan kaydedip kısa bir aksiyon filmi bile çekebiliyorlar, zira 3D tekrar özelliği gerçekten harika bir eklenti olmuş.

Aksiyon filmi derken de şaka yapmıyorum, zira kurguya hakim olan bazı oyuncular şimdiden harika sahneler çekmeye başlamış bile. Mesela aşağıdaki takip ve çatışma sahnesi basit bir kurgunun eseri olmasına rağmen daha önce PUBG'de göremeyeceğimiz bir video çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Biraz daha yetenekli ellerden çıksa ve hatta işin içine planlama girse neredeyse kusursuz bir araba takip sahnesi görebiliriz. Sal isimli Youtube kullanıcısının videosu kısa sürede 12 bin kişi tarafından izlendi bile. Bu 3D tekrar özelliği aynı zamanda tıpkı CS:GO'da olduğu gibi sinematik videoların da yakında karşımıza geleceğinin bir işareti. 

Bunlara ek olarak takip ettiğiniz bir oyuncuyla aynı maça düştüğünüzde onun tüm hareketlerini izleyebileceğiniz bir maç olacak elinizde. 3D Tekrar Özelliği aynı zamanda kendimizi geliştirmek ve daha iyi bir oyuncu olmak için de elzemdi. Bunun dışında nasıl öldüğümüzü anlayamadığımız, hileden şüphelendiğimiz durumlar için de hem harika bir araç var elimizde, hem de video en güçlü kanıtlardan biri ve bu oyuncuyu elimizde video kanıt ile şikayet etmek sorunu çözmeyi hızlandıracak bir etken.

Veyahut her şeyi doğru yapmamıza rağmen bazen düşmanların neden ölmediğini anlayamadığımız anlarda da tekrar izleme özelliği devreye girecek. Mesela hemen aşağıdaki vidoeda iki tane başarılı el bombası denemesinin neden rakipleri öldüremediğini görüyoruz. Sebebi de bir hayli saçma gerçi, ama görünce anlayacaksınız. Zaten video sadece 30 saniye uzunluğunda efendim.

Tabii kayıtların şu anlık sadece 1 kilometrelik bir çevre için yapıldığını da belirtelim. Yani karakterimizin 1 km etrafındaki her şey kaydediliyor ve tekrar olarak izlenebiliyor, ancak bu alanın dışında kalan olayları göremiyoruz.

Tekrar izleme seçeneklerinde kamera sabitleme, dilediğimiz gibi dolaşma. 1 km içerisindeki her oyuncuyu izleme gibi harika özellikler var ve PUBG gibi bir oyundaki belirsizliğin yok olması için de bence bu eklenti bir şarttı. 

Yine hemen aşağıdaki videoda oldukça havalı bir keskin nişancı vuruşu görüyoruz. Christian Lehmen isimli oyuncunun avı kaçtı kaçacak derken kafadan mermiyi yiyor. Önerim videoya 47. saniyeden itibaren başlamanız olurdu. 

Artık kendi epik çatışmalarımızın kaydını alamadık diye üzülemeye son yani!