YAZAN Eser Güven

Nexus Mods'un kurucusu yeni sistemi anlattı

Mod ve para kelimeleri biraraya geldiği zaman karşımıza şimdiye kadar pek de iyi örnekler çıkmadı. Valve 2015 yılında böyle bir girişimde bulunmaya ve Steam'e paralı modlar getirmeye kalktı. Sonuç ne oldu? Oyuncular ayağa kalktı, hele ki bunun Skyrim gibi köklü bir mod geçmişine sahip bir oyun üzerinden yapılması kıyamet koparttı ve Gebe Newell gelen tepkiler üzerine geri adım atarak planı rafa kaldırdı.

Bir sonraki adım Bethesda'dan geldi ve Creation Club kuruldu. Her ne kadar Bethesda üstüne basa basa "modları paralı yapmıyoruz, bunlar DLC" dese bile işin özü bunun bir paralı mod programı olduğuydu. İlk içeriklerin nasıl hayal kırıklığı yarattığını hatırlarsınız.

Şimdiyse ünlü mod sitesi Nexus bence çok daha verimli ve akıllıca bir projeyle karşımıza çıktı ve "mod yapımcılarına bağış sistemi" üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Modlar için para ödemeniz gerekmeyecek ama dilerseniz site üzerinden mod yapımcılarına bağışta bulunabileceksiniz. Eğer söz verildiği şekilde hayata geçirilebilirse tam manasıyla "alan memnun, satan memnun" durumu olur. Zaten bazı mod yapımcılarına bağışlar yapılıyordu, özellikle yurtdışında bağış mantığı bize göre çok daha gelişmiş durumda çünkü haliyle insanların alım güçleri çok daha yüksek ve bu tür harcamaları daha rahat biçimde yapabiliyorlar.

> Top 15 Modlanabilir Oyun

Nexus Mods gelen bağışları bir havuzda toplamayı, sonra da bu havuzu modların indirilme sayılarıyla orantılı biçimde yapımcılar arasında bölüştürmeyi planlıyor. Modun farklı hesaplardan indirilmesiyle o mod "bağış puanı" kazanacak. Nexus Mods'un kurucusu Robin Scott en adil yöntem olarak bunu seçtiklerini, çünkü suistimal edilmesinin diğer yollara oranla çok daha zor olduğunu söylüyor. "Sistemi suistimal etmek ve site genelindeki indirme sayaçlarında gözle görülür bir fark yaratmak isterseniz yaklaşık 20,000 yeni hesap açmanız ve aynı dosyayı tüm hesaplardan ayrı ayrı indirmeniz gerekir. Bunun olacağına ihtimal vermiyorum."

Mod yapımcıları sisteme katılıp katılmamakta özgür olacak, toplanan bağış puanlarını modun takım üyeleri arasında paylaştırabilecek veya bir başkasına aktarabilecekler. Toplanan puanlar PayPal bağışı veya Amazon hediye çeki olarak kullanabilecek ama Nexus Mods puanlar karşılığında çeşitli oyunlar, yazılım lisansları ve donanımlar da önererek bunlara ihtiyacı olabilecek mod yapımcılarına yardımcı olacak. İsteyen yapımcı elde ettiği bağış miktarını dilediği hayır kurumuna da bağışlayabilecek.

"Kimsenin bu sistem sayesinde mesleğini bir kenara bırakıp da mod yapımcısı olacağını sanmıyorum. Ama en azından bu hobilerinden maddi anlamda da bir geri dönüş almış olacaklar, belki ay sonunda bir yandan modları üzerinde çalışırken bir yandan ücretsiz kahvelerini veya biralarını yudumlama şansına kavuşacaklar" diyor Scott.

Bağış sisteminin 2018 başlarında, Ocak sonu veya Şubat başı gibi hayata geçmesi bekleniyor. Scott'ın bu konudaki detaylı açıklamaları "acaba paralı modlar mı geliyor" diye düşünebilecek oyuncuların yüreğine su serpecek nitelikte ve ben şahsen hayata geçirilecek bu sistemin çok iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum. Özellikle de bazı oyunların (evet size bakıyorum Skyrim ve Fallout 4) modlar sayesinde nasıl çehre değiştirdiğini ve bu oyunları modsuz hayal edemediğimizi düşündüğümde bizim için saat ve emek harcayan insanların bundan isteğe bağlı maddi bir geri dönüş almasının kimseciklere zararı olmaz.

yilinoyunlari-link

İLGİLİ BÖLÜMLER