Apple App Store'da Loot Box İçeren Oyunların Eşya Düşme Oranlarının Açıklanmasını İstiyor

YAZAN Utku Çakır

Apple'dan güzel bir hareket.

 Electronic Arts’ın Battlefront 2’deki loot box’larla ile zaten taşmaya başlayan bardağın üstüne boşalttığı bir kova suyun etkisi, oyun dünyasının her tarafında hissediliyor. Devletlerin işin içine dahil olduğu lootbox’ların kumar olup olmadığı tartışması süredursun, bazı firmalar bu konuyla ilgili kendi önlemlerini almaya başladılar bile. Bu firmalardan biri de Amerikan teknoloji devi Apple. 

Firma dün App Store'daki programların kullanım şartlarında küçük ama dalgaları birçok yere dokunabilecek bir değişiklik yaptı. Programlarını App Store’a koyan yapımcılar, eğer loot box gibi şansa dayalı ekstra paralı içerik sunuyorlarsa bundan sonra bu loot box’ların içinden düşecek eşyaların oranını açık olarak belirtmek zorunda kalacaklar.

Bir zamanlar oynanışa etki etmedikleri sürece loot box’ların bir zararın olmadığını düşünen biri olarak bu kararın doğru yönde bir adım olduğunu düşünüyorum. Kumar alışkanlığı ve küçük yaştaki oyuncuların paraya değer verecek anlayış seviyesine ulaşamamaları, büyük firmaların kullandığı en önemli iki etmen. Batlefront 2’nin de gösterdiği üzere, EA gibi firmaların loot box’ları sadece kozmetik ürünlerde tutma gibi bir amaçları yok. Tek amacı kâr olan bu halka açık şirketler, kozmetik loot box’ları oyun kültürünün bir parçası hâline getirdikten birkaç yıl sonra bir üst seviyeye çıkıp oynanışı etki eden eşya ve özellikleri de bu para tuzaklarının içine yedirmeyeceklerinin hiçbir garantisi yok. Ben oyun dünyasını oluşturan basın ve oyuncular olarak bunun gibi bir potansiyel durumun önüne geçmeye çalışıyor olmamızdan büyük gurur duyuyorum. Halbüki EA birkaç yıl daha bekleseydi, bu kadar aceleci davranmasaydı belki Battlefront 2’deki loot box sistemi 2025’de oyun kültürünün bir parçası bile olabilirdi…

yilinoyunlari-link

İLGİLİ BÖLÜMLER