Asus'tan Hız ve Sıvı Soğutma Hayranlarına ROG Maximus X Formula

YAZAN Cengizhan Kervancı

Yeni model ile birlikte hız aşırtma konusunda kendinze hakim olamayabilirsiniz. 

Asus'un yeni model anakartı ROG Maximus X Formula, sıvı soğutma konusunda piyasadaki en iddialı ürünlerden birisi. Ayrıca içinde barındırdığı özellikler ile birlikte hız aşırtma konusunda oldukça iddialı. Gelin isterseniz ürünün temel özelliklerine bir bakalım.

Öncelikle belirtmemiz gerekenlerden birisi yeni anakart sadece Intel'in 8. nesil işlemcileri ile uyumlu çalışıyor. Buradan da anlayacağınız üzere biraz çıta üstü anakart ile karşı karşıya duruyoruz. Yapısı itibari ile oldukça kaslı gözüküyor. Hali hazırda bulunan sıvı soğutma kanallarına ek olarak açılan diğer sıvı/hava bloğu (CrossChill EK II) ile bu anakartın ısı sorunu yaşaması pek olası gözükmüyor.

sıvı

FanXpert 4 ile 5 Yönlü Optimizasyon, hız aşırtma profilleri, maksimum OC performansı ve dinamik sistem soğutması için size özel sunulan ayarlar anakartın standart içeriğini oluşturuyor. Ayrıca SSD belliğinizinde ısınmasını önlemek amacıyla üretilmiş M2 ısı bloğu yine anakart üzerinde yer alıyor. İşlemci üzerinde 5 farklı noktada bulunan sensötler ile birlikte anakartın sıcaklığını her an görebilirsiniz. Ayrıca oluşan ısıya ilişkin yönlendirmeleri Fan Xpert 4 veya UEFI tarafından sağlayabilirsiniz. Özel bir entegre devre (5 adet), her fan çıkışını aşırı sıcaklık ve aşırı akımdan koruyor.

RGB'leri yeni nesil anakartlarda artık görmemek münkün değil. ROG Maximus X Formula'da da RGB yelpazesi oldukça geniş. ASUS Aura tam RGB aydınlatma kontrolünü, dahili RGB LED'ler ile dahili RGB çıkışlarına bağlanan şeritler için de sağlar. Tüm bu LED'ler de, Aura özellikli ASUS donanımları ile senkronize edilebiliyor.

rpg

Oyunlarda yaşamız olduğumuz internet sorunlarını en aza indirmek için düşünülmüş yeni Intel Ethernet I219-V girişleri de anakartımızın üzerinde yer alıyor. Intel Ethernet kontrolcülerinin işlemcileri ve yonga setleriyle doğal bir sinerjisi olduğu için, işlem yükü azalarak, sıra dışı yükseklikte TCP ve UDP akışı sağlanır, böylece oyun ve diğer işleriniz için daha fazla güç sağlanır. Ayrıca kablosuz internet kullanımı içinde anakartımızın 2x2 çift bant genişliği mevcut.

Bu anakartı hız aşırtmak için kullanmayacaksanız amacından biraz şaşmış olursunuz. ASUS OptiMem, bellek sinyal bütünlüğünü bellek yollarını en iyi PCB katmanından rotalayarak koruyor, bununla birlikte T-Topolojili düzen ise zamana bağlı sinyallemeyi, bellek yuvaları arasındaki uzaklığı dengeleyerek garantiliyor. Bu iyileştirmeler ne anlama geliyor? Hız aşırtma için daha fazla alan, gelişmiş kararlılık ve DDR4 4133 mhz ve ötesinde bellek hızları anlamına geliyor.

hız

ROG'nin muhteşem SupremeFX ses teknolojisi seviye atladı ve hat giriş bağlantısından sıra dışı 113dB sinyal-gürültü oranı sağlıyor. Aynı zamanda SupremeFX S1220 kodekine daha temiz güç sağlamak için low-dropout düzenleyici, üstün ön panel çıkışı için bir ESS Sabre Hi-Fi ES9023P dijital-analog dönüştürücü, yüksek kazanım ve düşük bozunum için Texas Instruments RC4850 op-amp yer alıyor.