X-Men ve Fantastic Four'u Marvel Sinematik Evrenine Dahil Etmenin Beş Yolu

YAZAN Baran Köse

Fikir bizden, uygulaması Disney'den

Disney'in Fox'un eğlence sektörü varlıklarını alması ile birlikte çoğumuzun en büyük derdi X-Men ve Fantastic Four'un Marvel Sinematik Evreni'ne nasıl katılacağı oldu. Her ne kadar Disney'in tekelleşmesi bir problem haline gelse de kabul edelim bu işin olumlu yanını konuşmak olumsuz yanını konuşmaktan çok daha keyifli. Sonuçta "boşver evladım dünyayı sen mi kurtaracaksın" lafını hepimiz en az bir kere ailemizden duyduk, değil mi?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor, Fantastic Four'un işi X-Men'e göre daha kolay. Köken hikayesi herhangi bir MCU filminde rahatlıkla verilebilir. Sonuçta uzayda kozmik ışınlara maruz kalarak güçlerini kazanıyorlar ve bu köken hikayesi aşağı yukarı her filme uygulanabilecek bir konsept. Hatta Guardians of the Galaxy vol. 3 ya da Captain Marvel filmleri ile evrene katılacaklarını düşünüyorum. Lakin X-Men için işler çok daha farklı. Mutant ırkının ortaya çıkması, insanlar ile yaşadıkları problemler ve X-Men ekibinin kurulması öyle çat diye olacak bir şey değil. O yüzden bu yazı daha çok X-Men odaklı olacak. Kahvenizi ya da çayınızı aldıysanız yazımıza geçebiliriz. 

thanos 

Thanos'un Infinity Gauntlet ile ne kadar güçlü olduğunu henüz görmedik ama çizgi romanda okuduğumuz hikayeler ile biliyoruz. Eğer çizgi romandakine yakın bir güce sahip olursa X-Men ve Fantastic Four'u en kolay şekilde MCU'ya katabilmenin yolu Thanos'tan geçiyor. Thanos'un gerçeği manipüle edebilme gücü var. Bu gücün kullanımı sonucunda MCU evreni değişebilir, mutantlar belki de yüzyıllardır varlığını sürdüren bir ırk olabilir. Bu senaryoda Avengers ekibi gerçeği bilir fakat değişen dünyada taşlar yerine oturduğu için bir şey yapamazlar. Böylece X-Men ekibinin ortaya çıkışı gibi problem olabilecek bir konuyu ortadan kaldırabilirler. Dünya'ya döndüklerinde Magneto ile yüzleşen X-Men ekibi ile karşılaşmaları bizleri olduğu kadar onları da şaşırtacaktır. 

Fantastic Four da bu senaryoda MCU'ya dahil olabilir. Uzay mekiği içerisinde Dünya'dan çıktıkları anda Thanos'un değiştirdiği gerçeklik ile normal dünya arasında sıkışarak güçlerini elde edebilirler. Biliyorum, çok tembelce bir teori fakat en temizi bu gözüküyor.

cap 

Kaptan Amerika'nın güçlerini nasıl kazandığını hatırlıyor musunuz? Ona gücünü veren serumun ortaya çıkışı belki de Shield'ın karşılaştığı bir mutant gibi asker yaratmak istemesidir. Böylece mutantlar çok uzun süredir hayatımızda olabilirler fakat toplumdan ve savaştan saklanmak zorunda kalmış olabilirler. Hatta Prof. Xavier gücünü kullanarak bütün insanların zihninden mutantların varlığını silmiş olabilir. Infinity War sonrasında yeni bir dünya düzeninde ortaya çıkıp "selam millet biz mutantlarız, artık saklanacak gücümüz kalmadı" diyebilirler. Böylece MCU'ya çat diye girmek yerine belli bir geçmişe sahip olarak ortaya çıkabilirler.  Scarlet Witch ve Quicksilver'ın güçlerinin aslında deney ile ortaya çıkmadığını ve ele geçirilen bir kaç mutanttan ikisi olduklarını da araya sokuşturdular mı Magneto'nun "çocuklarımı aldınız benden" diye insanoğluna savaş açmasına sebep verebilir. 

magneto


Avengers uzayda Thanos ile dövüşüyor. Hydra ve Shield birbirini bitirmiş. İnsanlığı koruyabilecek tek şey ülkelerin kendi orduları. Ve bu orduların silahlarının hepsi metalden yapılma. Yani Magneto'nun ortaya çıkıp mutant isyanını başlatması için müthiş bir ortam söz konusu. Ve bu isyanı durdurabilecek tek ekip de X-Men ekibi. İnsanların mutantlara karşı olan tutumu her ne kadar Disney'e uymasa da Avengers ekibinin olmadığı bir ortam bu senaryo için oldukça uygun. 

 

jeangrey

İkinci Dünya Savaşı esnasında Naziler Latveria'yı işgal etmeye çalışırlar. Bu esnada yeni doğan çocuklarını korumak isteyen bir çift, Cynthia ve Werner von Doom, iblis Mephisto ile bir anlaşma yaparlar ve nazilerin elinden kurtulurlar. Fakat Cynthia anlaşma gereği ölür ve ruhunu Mephisto'ya verir. Werner ise oğlu Victor ile Amerika'ya kaçmak zorunda kalır. Victor çok başarılı bir öğrenci olur ve yaşıtlarından fersah fersah ileri bir zekaya sahiptir. Tek rakibi, ona denk olabilecek tek kişi ise Reed Richards'tır. Victor annesinin ruhunu kurtarmak için sürekli Mephisto'nun olduğu boyuta bir kapı açmaya çalışır fakat başaramaz. Reed'in uyarılarını dinlemeyen Victor en son bir boyut kapısı açar ve kapıdan çıkan enerji onun yüzünü, parmaklarını ve vücudunun bir kısmını çok kötü şekilde yakar.

Bu boyut kapısı farklı bir evrene açılan bir kapıdır ve bu evrende Phoenix adlı kozmik yaratık ile X-Men adlı bir ekip mücadele içerisindedir. Phoenix'in kozmik gücüne karşı bir şey yapamayan X-Men ekibi bir anda yanlarında açılan boyut kapısından geçerek kendilerini kurtarırlar. Fakat Phoenix son bir saldırı yapar ve boyut kapısı patlar. Böylece X-Men ekibi MCU evrenine gelir, Victor von Doom'un karakter gelişimi başlar ve belki de Fantastic Four ekibi güçlerine bu patlama ile kavuşur. Ne dersiniz?

secrert

Avengers'ın Thanos ile mücadelesi esnasında şekil değiştirme yeteğine sahip Skrulls ırkı Dünya'yı ele geçirmeye karar verir. Avengers üyelerinin şeklini alan ekibin asıl kimliğini kimse anlamaz ve insanlar yine Avengers'a sevgi gösterisinde bulunurken Skrulls ufak ufak hain planlarını uygulamaya başlar. İnsanları kandırmayı başaran sahte Avengers ekibinin gerçek kimliğini Prof. Xavier telepatik olarak öğrenir ve yıllardır gizlice eğitim verdiği, insanlardan sakladığı X-Men ekibini bu tehdidi durdurması için ortaya çıkartır. Tabii biz filmin çok büyük bir bölümünde Skrulls'ı gerçek Avengers zannetmeliyiz ki bir etkisi olsun. Kevin Feige bunu halleder diye düşünüyorum.

Bizim teorilerimiz şimdilik böyle. Sizler ne düşünüyorsunuz?

 

İLGİLİ BÖLÜMLER