Dark Souls 2'de Bugüne Kadar Kaç Kez Ölünmüştür Dersiniz?

YAZAN Eser Güven

Ölmelere doyamayanlar kulübü

Dark Souls 2 PlayStation 3 ve Xbox 360 için 11 Mart 2014'te, PC için ise 24 Nisan 2014'te yayınlanmıştı. Yani oyunun yayınlanmasından bugüne 1389 gün geçmiş. Oyunun Scholar of the First Sin versiyonu ise 5 Şubat 2015'de yayınlandı. Onun da üzerinden 1058 gün geçmiş. Bu sayıları aklımıza not edelim :) Sizce bu kadar süre içerisinde zorluğuyla ve zırt pırt "You Died" ekranını görmemizle ün kazanmış bu oyunda kaç kişi ölmüştür dersiniz? 1 milyon mu? 5 milyon mu? 20 milyon mu? Çıkınız efendim, çıkınız.

Bandai Namco, 2014 yılı içerisinde Dark Souls 2'ye dair son derece ilginç istatistikler paylaşmıştı. Buna göre oyunda her saniye 42 Dark Souls 2 oyuncusu ölüyordu. Bu gerçek dünyadaki ölüm sayılarından 23 kat daha yüksekti. Oyunda yalnızca bir yerlerden düşerek ölenlerin sayısı bile 51 milyonun üzerindeydi. Bakın bu sayıya diğer ölüm nedenleri dahil değil, incecik köprülerden yuvarlanırken, uzaktaki bir taşa atlamaya çalışırken, ya da sevimli bir düşmanın darbesiyle yüksekten düşerek ölenlerin sayısı bu kadar.

> Dark Souls Günlükleri - Dark Souls 2 Dosyası

Elbette yıllar içerisinde oyuncu sayıları azaldı ve ölüm sayıları da düzenli biçimde azalmaya başladı. Ancak Dark Souls 2 hala daha aktif olarak oynanan bir oyun ve insanlar da aktif olarak ölmeye devam ediyorlar. Oyunun son 24 saatteki oyuncu sayısı 5 bin civarındaydı, bu hiç de az bir sayı değil.

Şimdi gelelim başta sorduğumuz sorunun cevabına. Dark Souls 2'de bugüne kadar gerçekleşen ölümlerin sayısı bu sabah itibariyle 450 milyona dayandı! Oyunun ilk çıkan versiyonunda bu sabah 200,000,000. ölüm gerçekleşti sevgili Oyungezerler. Reddit'teki KaeJS isimli kullanıcı yememiş, içmemiş, sayacın başında bekleyerek bu anı ölümsüzleştirmeyi başarmış.

Oyunun Scholar of the First Sin versiyonundaki ölüm sayısı ise yaklaşık 244 milyon oldu. Dünyanın en ölümlü savaşı olan 2. Dünya Savaşı'ndaki kayıp sayısının 60 milyon, insanlık tarihinin karşılaştığı en korkunç salgın olan Kara Veba sırasında hayatını kaybedenlerin sayısının 160 milyon civarında olduğunu düşünürsek bunların ne kadar da büyük sayılar olduğunu anlayabiliyoruz.

Ben de naçizane 200 saatlik Dark Souls 2 oyun sürem içerisinde 701 kez ölerek bu istatistiklere kendimce önemli ölçüde katkıda bulunmuşum. Eğer bu ölüm festivaline katılmadıysanız çok şey kaçırdığınızı söylemem lazım, Dark Souls'un neden böyle bir efsane olduğunu oynayanlar bilir çünkü.

> Dark Souls Serisinden Zorluklarıyla Ünlü 10 Boss