YAZAN Mert Köse

Eski modlardan Brutal Doom Yılın Mod'u olmayı başardı

İçerisinde Anroid’den PC’ye kadar çeşitli platformlarda on binlerce mod bulunduran ModDB de kendi alanında Yılın En’lerini seçti. 2012 yılında orijinal Doom’a çıkan Brutal Doom, birkaç kez aday gösterilse de ilk kez herkesten yüksek oy almayı başardı ve Yılın Modu oldu.

Brutal Doom, zaten şiddet açısından zengin olan Doom’u daha ileri seviyeye taşıyan bir mod. Modu yüklediğinizde oyuna daha fazla kan, özel ölüm animasyonları, patlatabileceğiniz ekstra nesneler ve bunun gibi birçok şiddet öğesi ekleniyor. Bu kadar eski bir modun hala en çok oy alabilmesindeki en büyük sebeplerden biri moda sürekli güncelleme gelmesi. Hatta en son güncelleme Kasım 2017’de gelmiş.

ModDB aynı zamanda Yılın En Çok Beklenen Oyununu da belirledi. TESTRenewal’ın yaptığı Skyblivion, Fallout 4’e gelecek olan Fallout: New Vegas’ın önünde birinci seçildi. Skyrim’e gelecek olan mod, güncellenmiş grafiklerle Oblivion’ı tekrardan bizlere oynatma hedefinde.

ModDB’nin kardeş sitesi olan IndieDB de Yılın En İyi Bağımsız Oyununu seçmiş. Observer, Hollow Knight ve Cuphead’in önünde bitiren Foxhole  ilginç şekilde En İyi Bağımsız Oyun olmayı başarmışç olmuş. Askeri MMORPG oyunu olan Foxhole, temmuz ayına Erken Erişim olarak çıkmıştı. Tam listeye buradan bakabilirsiniz.

İLGİLİ BÖLÜMLER