PS4 Sahiplerinin 2018'de Kaçırmamaları Gereken Oyunlar

YAZAN Utku Çakır

PS4 için harika bir yıl olacak.

 2018 yılı PS4 sahipleri için muhteşem bir yıl olacağa benziyor. Yeni fikri mülkler, devam oyunları ve yeniden yapımlarla Sony ekranlarımızı şenlendirecek. İsterseniz önce 2018’de PS4’e çıkacak özel oyunlara bakalım, sonra da multi-platform oyunlara kısaca göz atalım. Gözleriniz listede Death Stranding, Ghost of Tsushima ve tabii ki The Last of Us 2’yi arayabilir ama onların 2018’de çıkma ihtimalleri çok düşük oldukları için kendilerine listemizde yer bulamadılar.

Shadow of the Colossus
7 Şubat 2018

Fumito Ueda’nın PS2 efsanesi Shadow of the Colossus, önümüzdeki ay PS4 için elden geçirilmiş bir şekilde piyasaya sürülecek. Oyunu daha oynama şansı bulamadım ama görselleri ve videolarından görebildiğim kadarıyla karşımızda olağanüstü bir yeniden yapım var. Shadow of the Colossus’un PS2 versiyonunu şimdi açsam hâlâ oynarım ama bu onun görsel açıdan yaşlanmadığı anlamına gelmiyor. Bu remaster onu düzelteceğe benziyor.

Shadow of the Colossus devasa boss’larla kapıştığımız aksiyon ve duygu yüklü bir oyun. Eğer oyunun orijinal çıkış tarihi olan 2006’dan beri spoiler yememeyi başardıysanız dişinizi bir ay daha sıkın ve bu muhteşem oyunu temiz bir şekilde deneyimleyin.

Yakuza 6: Song of Life
20 Mart 2018

Yakuza serisine geçen yıl çıkan 0’la daha yeni girebildim ama oyuna şimdilik harcadığım 20 saat sonrasında benim gibi Japon kültürüne çok yakın olmayan ve anime sevmeyen birini bile kendisine bağlamayı başardı! Serinin imza özelliklerini şehirde yapabileceğiniz milyon irili ufaklı aktive olması ve kelimenin tam anlamıyla kusursuz ana karakter seslendirme sanatçılarının her ara sahnede verdikleri 20 dakikalık oyunculuk dersleri olarak özetleyebilirim.

Yakuza 6, 2016 yılında Japonya’da piyasaya sürülmüştü ama Mart ayında dünya çapında İngilizce alt yazıyla tekrar raflardaki yerini alacak.

Days Gone
2018 2. çeyrek

Days Gone Sony'nin 2018’de bizlere sunacağa yeni özel fikri mülklerden biri. Felaket sonrası bir dünyada eski motorcu olarak hayatta kalmaya çalışacağımız oyun World War Z filminden hatırlayacağınız su gibi akan zombi konseptini başka bir seviyeye taşıyacak.

Açık dünya oynanış, gizlilik ve aksiyon, görevlere istediğimiz yerden gidebilme, motor sürme... Days Gone zombi oyunlarından sıkılanları bile kendine bağlayacak gibi. Beni en çok meraklandıransa, oyunun yapımını PS1 ve 2 döneminin efsane serisi Syphon Filter geliştiren BEND stüdyolarının üstleniyor olması.

God of War
2018 2. çeyrek

God of War serisinin 2018’deki temsilcisi, her ne kadar Kratos’a ve alışık olduğumuz kafa parçalama tekniklerine sahip olsa da, aslında hem oynanış hem de hikâye açısından seriyi farklı bir yere taşıma hazırlığı yapmakta.

Yunan tanrılarıyla işi biten Kratos bu sefer İskandinavya’ya gidecek. Hafiften emekli moduna giren ve kendini oğlunun eğitimine adayan kızgın adam, işlerin karışması ve oğlunun hayatının tehlikeye gitmesiyle kendini yine mitolojik yaratıklar ve kavga gürültünün ortasında bulacak.

Detroit: Become Human
2018 2. çeyrek

David Cage her yaptığı oyunla yönetmenlik kabiliyetini geliştiriyor. Önce Fahrenheit, sonra Heavy Rain ve Beyond: Two Souls. 2018 ise bize Cage’in son denemesi Detroit: Become Human’ı verecek.

Artık Cage oyunlarından alıştığımız, yaptığımız seçimlerin kontrol ettiğimiz karakterleri farklı yollara hatta ölüme bile götürebildiği oynanış tarzı Detroit de geliştirilmiş bir şekilde yer alacak. İnsanlar ve android robotlar arasındaki sosyolojik çatışmalara odaklanacak Detroit; aile içi şiddet, modern kölelik ve robot/insan farklı gibi hassas konulara da değinecek.