YAZAN Eser Güven

Siz ne dersiniz? Oyunlar bağımlılık yapıyor mu?

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2018 yılında yenileyeceği Classification of Diseases (Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması) teşhis kılavuzunda video oyunları bağımlılığının akıl hastalıkları başlığı altında yer alabileceği haberi büyük yankı uyandırmıştı. Uzmanlar böyle bir sınıflamanın hatalı olacağını, kişilerin aşırı ölçüde oyun oynamaları durumunda bile burada önemli olan noktanın oyun oynamak değil, 'bir eylemin aşırı sıklıkta tekrarlanıyor olması' olduğunu belirtmişlerdi.

Bu düşünce henüz taslak aşamasında olsa da gerçeğe dönüşme ihtimali var ve bu konuda oyun camiası ve akademisyenlerden sonra şimdi de söz sırası Eğlence Yazılımı Birliği'ne (ESA) geldi ve ESA WHO'nun düşüncesinin aksine video oyunlarının bağımlılık yapan şeyler olmadığını söyledi. ESA'nın video oyunlarını derecelendiren bağımsız kuruluş ESRB'nin kurucusu olduğunu hatırlatayım.

ESA'nın açıklamasında şu cümleler yer alıyor:

"Dünya Sağlık Örgütü'nün de çok iyi bildiği gibi sağduyu ve objektif araştırmalar video oyunlarının bağımlılık yaratmadığını kanıtlamıştır. Bu oyunları düşünmeden bu şekilde etiketlemek tıp camiasının dikkatini asıl yoğunlaştırması gereken depresyon ve sosyal anksiyete bozukluğu gibi gerçek akıl sağlığı sorunlarının önemini azaltacaktır. Dünya Sağlık Örgütü'ne şiddetle bu taslağı geri çekmesini öneriyoruz."

Elbette az önce de söylediğim gibi ESA aslında dünyanın en büyük video oyun yayıncılarının bir araya geldiği bir oluşum, dolayısıyla video oyunlarının gelirini etkileyebilecek her tür şeye otomatik olarak karşı çıkıyor olduklarını düşünmek mümkün. Sonuçta ESRB de geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamayla eşya kutularını kumardan saymadığını söylemişti. Sonuçta oyunların bağımlılık yaptığını tam olarak kanıtlanmamış olsa da, bunun aksi yönünde de bir kanıt yok aslında ortada. Yani ESA'nın açıklamalarını 'oyuncu dostu' olarak değil de 'oyun yayıncısı dostu' olarak değerlendirmekte fayda var.