LawBreakers'ın Patlamasının Sorumlusu Kim? Dağıtımcısına Göre PUBG

YAZAN Utku Çakır

Sebeplerinden bir tanesi...

 Gears of War serisinin yapımcısı Cliff Bleszinski’nin son oyunu LawBreakers’ın geçen yılın en büyük hayal kırıklıklarından biri olduğunu sağır sultan bile duydu. Beklentilerin çok altında kalan satış rakamları nedeniyle bir aralar oyunu aynı anda oynayan oyuncu sayısı 10’a kadar düşmüştü.

Oyunun dağıtımcısı Nexon, yayınladığı 2017 3. çeyrek gelir raporunda LawBreakers’in satışlarının düşük olmasının sebebinin PUBG fenomeni olduğunu savundu: "Oyundan çok büyük beklentilerimiz vardı ama çıkış zamanlaması talihsiz oldu özellikle de PC online oyunu PUBG'nin de aynı dönemde çıkışı marketi genel olarak FPS'ler ve özellikle de LawBreakers için çok zorlaştırdı."

LawBreakers’ın başarısızlığı nedeniyle 3. çeyrek gelirlerinin düştüğünü açıklayan Nexon, oyunu sildiklerini de duyurdu. Bu, iş dünyasında genellikle fikri mülkün satışı ya da terk edilmesi anlamına gelmekte.

Her ne kadar PUBG’nin 2017’de çıkan oyunlara etkisi konusunda Nexon’a katılsam da, bana kalırsa LawBreakers’ın başarısız olmasının esas sebebi bu değildi. Facia reklam kampanyasından, online FPS kurtlar sofrasına bombalama dalışına kadar birçok farklı neden LawBreakers defterinin erkenden kapanmasını sağladı.

İLGİLİ BÖLÜMLER