Paladins'e PUBG Modu Geliyor - İsmi De Çok Orijinal: Battlegrounds

YAZAN Eser Güven

Tavşanın suyunun suyu

PlayerUnknown's Battlegrounds'un başarısı ortada. 30 milyonu aşan oyuncu sayısına sahip olan oyun bir yandan da eş zamanlı oyuncu rekorlarını kırmaya devam ediyor. Elbette böyle büyük bir popülarite diğer bazı stüdyoların da iştahını kabartmış durumda ve bu stüdyoların yavaş yavaş aynı arenaya çıkmak için adımlar attığını görüyoruz. İlk önce Fortnite kendi Battle Royale modunu hazırladı ve bunda gayet de başarılı oldu. Normalde başarısız olan oyun bu başarılı ticari manevrayla kendi oyuncu rekorlarını kırmaya başladı. Sonrasında Battle Royale rüzgarına Warface ile Crytek de katıldı.

Şimdiyse arenaya çıkan son isim Hi-Rez Studios ve stüdyo Paladins: Champions of the Realm'e yeni Battle Royale modu ekliyor. Üstelik bu modun ismi de daha önce duyulmamış, başka hiçbir oyunu çağrıştırmayan cinsten: Battlegrounds!

Paladins aslında Overwatch'u anımsatan bir oyun, ve Battlegrounds modu da PUBG'nin Battle Royale oynanışını taklit etmeye çalışacak. Ama burada şöyle bir detay var, Paladins kahramanlar üzerine kurulu bir oyun ve her kahramanın kendi özel yetenekleri falan var. Yani aynı ortamda 100 tane özel yetenekli kahraman olunca işler biraz karışacak gibi görünüyor. Bu modda 100 oyuncu normal Paladins Siege haritasının 300 katı büyüklüğünde bir haritada karşı karşıya gelecekler.

PCGamesN'ye konuşan Hi-Rez CEO'su Erez Goren neden bu yeni moda karar verdiklerini de açık açık söylemiş: "Oyuncu kitlemiz PUBG ve Fortnite oynamayı çok seviyor, o yüzden onlara benzer bir deneyim sunmak istedik".

Peki neden isim olarak bu kadar PUBG'yi andıran bir isim seçmişler dersiniz? Hi-Rez Studios Başkanı Stew Chisam isim seçimlerinin PlayerUnknown Battlegrounds ile uzaktan yakından alakası olmadığını iddia ediyor ama yine de işi garantiye almak için bu ismi seçmeden önce avukatlarına danışmışlar. Chisam'a göre "Battlegrounds" ismi ile devasa online oyunlara saygılarını gösteriyorlar. Burada söz konusu olanın bir DVO'da gördüğünüz standart savaş alanlarına daha yakın olduğunu söylüyor Chisam. Kendisi ayrıca Battlegrounds kelimesinin genel bir kelime olduğunu, bir ticari marka olmadığını da söylemiş.

Bu noktada akla şöyle bir soru geliyor. Paladins ve Overwatch birbirine bu kadar benzediğine ve Blizzard'a kıyasla son derece küçük bir stüdyo olan Hi-Rez Studios bile Battle Royale modunun altından kalkabilirse ileride Overwatch da bu akıma kapılır mı?

İLGİLİ BÖLÜMLER