Uncharted: Lost Legacy'nin Yönetmeni Yeni Bir Proje Uğruna Naughty Dog'dan Ayrıldı

YAZAN Eser Güven

Bir bir yuvadan ayrılıyorlar

Son zamanlarda The Last of Us ve Uncharted gibi efsane oyunların geliştiricisi Naughty Dog'un sancılı bir süreçten geçtiğini söylemek mümkün. Geçtiğimiz yılın Mart ayında stüdyonun eş başkanı Christophe Balestra Naughty Dog'dan ayrılmış, Eylül ayında ise The Last of Us ve Uncharted 4: A Thief's End'in yönetmenlerinden Bruce Straley Naughty Dog'dan ayrıldığını duyurmuştu. Bu isimlere yeni biri daha katıldı ve yedi yıldır Naughty Dog'da çalışmakta olan Shaun Escayg da stüdyodan ayrıldığını söyledi.

Ayrılış sebebini Twitter üzerinden açıklayan Escayg, Naughty Dog'a The Last of Us üzerinde çalışırlarken katılmış ve sonrasında The Last of Us: Left Behind, Uncharted 4 ve Uncharted: The Lost Legacy üzerinde çalışmıştı. Özellikle de sonuncusunun hem yazarı, hem de kreatif yönetmeniydi; yani Naughty Dog açısından son derece önemli bir isim olduğunu söylemek mümkün.

Genellikle yüksek profilli stüdyolardan ayrılan isimlerin "bir süre kafa dinleyeceğim" gibi mesajlar vermesine alışkınız ama Escayg için durum böyle olmadı. Kendisi bu mesajın hemen ardından Instagram hesabından paylaştığı resimle hem nereye gideceğini, hem de hangi proje üzerinde çalışacağını göstermiş oldu. Resimde The Avengers logosu ve altında da "yeni maceralara!" yazısı var. Yani Escayg The Avengers üzerinde çalışmak için Tomb Raider'ın da geliştiricisi olan Crystal Dynamics'e katıldı sevgili Oyungezerler.

Henüz elimizde The Avengers oyun projesi ile ilgili pek bir bilgi yok, Square Enix ve Crystal Dynamics bu konuda ağızlarını oldukça sıkı tutuyorlar. Oyun hakkında tek bildiğimiz bunun bir uyarlama olmayacağı ve tamamen orijinal bir hikaye anlatacağı. Escayg gibi başarılı bir hikaye anlatıcısının Crystal Dynamics'e katılmış olması da oyun hakkındaki umutlarımızı güçlendiren bir haber oldu.