YAZAN Utku Çakır

"Rol yapmayı kes," diyemeyeceğimiz tek oyun türü.

 Rol yapmayı hepimiz seviyoruz. Gerçek hayatta asla yapamayacağız, hatta çoğu zaman zaten yapmak istemeyeceğiz şeyleri rol yapma oyunlarında çoğu zaman bir gülücük, bazı zamanlarda tiksintiyle gerçekleştiriyoruz. Ben hâlâ geçen seneden Original Sin: Divinity 2'nin etkisi altında olsam da, artık 2018'e bakma zamanı geldi. Bakalım bu yıl hangi dünyalarda kaybolacağız?

Frostpunk

11 bit stüdyoları ve boğaza bir şey düğümlenmesi el ele gider. Zira kendilerini savaşın korkunçluğunu suratımıza vuran This War of Mine oyunundan tanıyoruz. Frostpunk da o oyunun yaptıklarını, ısının en değerli kaynak olduğu bir yerleşkeye taşıyor. Karlar altında ve dondurucu soğuklarda çalışan işçilerimizin ve yerleşkenin kaderi bizim elimizde. Hayatlarını bize emanet eden insanları, zor kararlar vererek korumaya çalışacağız.

Vampyr

Dontnod'u Life is Strange'le tanıdıysanız, Vampyr gibi bir aksiyon RYO ile ne alakaları var diye düşünebilirsiniz ama Fransız yapımcının ilk oyunu Remember Me'yi unutmamak lazım. Vampyr bizi Hipokrat Yemini'nin "Zarar verme!" cümlesiyle, vampirlğinin kan susamışlığı arasında kalan bir doktor olan Jonathan Reid'in yerine koyacak. Bol bol "vampirik aksiyona" gireceğimiz ve seçim yapacağımız Vampyr aynı zamanda benim de 2018'de en merakla beklediğim oyun. 

Pillars of Eternity II: Deadfire

Obsidian'ın en iyi işlerinden Pillars of Eternity, ikinci oyunu Deadfire'la tekrar ekranlarımıza konuk olmaya hazırlanıyor. Karargah olarak bir gemi kullanacağımız ve Eora dünyasına geri döneceğimiz Deadfire'da bir kez daha Watcher olacağız. Deadfire aynı zamanda aynı isimli yeni bir bölge, geliştirilmiş oynanış mekanikleri ve 7 farklı ekip arkadaşıyla gelecek.

Monster Hunter: World

Monster Hunter serisi her zaman -adından da anlaşılabileceği üzere- devasa yaratıkların peşinden koşturduğumuz ve büyük çabalar, devasa savaşlar sonunda onları nihayet dize getirdiğimiz oyunlarından oluşmuştur. Monster Hunter: World de bu formülden sapmayacak. Astera'nın kırsallarında takılan yaratıkları, World'ün açık dünyası içinde bilim adına yakalamaya çalışacağız. Bu arada küçük bir hatırlatma: World, konsollar için bu ayın sonlarına doğru piyasaya çıkacak olsa da PC oyuncuları yıl sonunu beklemek durumunda.

Kingdom Come: Deliverence

Türk yapımı Mount & Blade: Bannerlord II ne zaman çıkacak bilmiyoruz ama Kingdom Come: Deliverence ortaçağ aksiyon oyunu açlığımızı dindirebilecek gibi. Kingdom Come,  M&B'nin sandbox oynanışın yanında, hikâyeye daha çok önem veriyor ve bizim dünyamızda geçmekte. Ailemizin öldürülmesi sonrasında Kutsal Roma İmparatorluğu'na zorlu bir yolculuğa çıkacağız.