Google Chrome’un Yeni Güncellemesi Intel İşlemcilerdeki Güvenlik Açığını Azaltacak

YAZAN Mert Köse

23 Ocak'ta tarayacınızı güncellemeyi unutmayın.

Bu haftanın en çok konuşulan konusu bildiğimiz gibi İntel işlemcilerde çıkan güvenlik açığıydı. Meltdown ve Spectre ismindeki bu iki açık kötü insanların şifrelerimizi ele geçirme şansını oluşturuyor. Üstelik bu açık çok eskiden, Pentium II’den beri var olan bir açıkmış. Tehlikeyi engellemek adına Windows 10’a ve Linux’a güncellemelerin geleceği açıklandı; ancak bu durum işlemcilerde %5 ile 30 arasına bir performans kaybına yol açabilir denilse de Intel dün yaptığı açıklamada son kullanıcının herhangi bir performans kaybının yaşanmayacağını söyledi. Ancak hala ortada net bir şey yok, Intel’in detaylı açıklamasını bekleyeceğiz gibi. 

Bütün bu olanlar bir yana, Google da kendi tarayıcısı olan Chrome’a bu iki güvenlik açığı etkisini azaltacak bir güncelleme yayınlayacağını duyurdu. 64. versiyonu olacak olan Chrome’un şu anda yayında olan son sürümünde ise Site Isolation isimli bir özellik mevcut. Deneme amaçlı kullanılan bu özelliği aktif ederek kısmi olarak da olsa güvenlik açığını kapatabiliyorsunuz. Muhtemelen yeni sürümde bu özellik tam anlamıyla çalışacaktır. 

>Sonunda Bu Da Oldu - RGB Işıklandırmalı SSD Satışta

23 Ocak’ta indirilebilir olacak Chrome 64. Intel’in bu sorunu hala konuşulacak gibi. Zira şirketin CEO’su Brian Krzanich bu açık ortaya çıkmadan önce, ne hikmetse satabileceği en yüksek miktarda Intel hissesini satmış. Üstelik bu açıklar sadece Intel’de değil, bazı AMD ve ARM işlemcileri de bu açıklardan en az bir tanesinden etkilenmiş durumda.  

İLGİLİ BÖLÜMLER