YAZAN Yasin Madyb İlgün

2018 yılında bizi hangi nişancı oyunlar (shooterlar) bekliyor?

 2017 FPS/TPS ya da iki kategorinin bir başlık altında toplandığı nişancı (shooter) türünde doyurucu geçmedi aslında. Zira Prey, Wolfenstein II: The New Colossus, Call of Duty: WWII, Strafe gibi oyunlar dışında türe pek de oyun katılmadı. Bu oyunlardan da şahsi kanaatimce Wolfenstein II dışında yıllarca hatırlayacağımız bir oyun yok. 2018'de de bizi bekleyen yeni nişancı oyunları var.

Biz de bu oyunlardan bizi en çok heyecanlandıranları seçtik ve minik bir liste hazırlamaya karar verdik sevgili Oyungezerler. Katılmadığınız ya da listeye eklemek istediğiniz olan oyunlar varsa sizleri yorumlar bölümünde bekliyoruz efendim. 

Metro: Exodus - 4A Games 

Oyuna adını veren ve Moskova'nın metro istasyonlarında, post-apokaliptik bir dünyada geçen Metro Serisi'nin üçüncü oyununda, sonunda o karanlık tünellerden çıkacağız. Artyom ile bir trene atlayacağız ve farklı yerlerde, farklı canavarlara karşı, dört iklimde savaş vereceğiz. Üstelik oyun da ilk defa çizgisel ilerleme yerine oyuncuya serbestlik tanıyacak. 

Far Cry 5 - Ubisoft

Eh, Far Cry Serisi için denecek çok bir şey yok aslında. Kafayı sıyırmış, karizmatik deli bir kötü ve onun tiranlığına karşı mücadele eden kahramanımız... Ubisoft, Far Cry 5'i duyurduğunda ortalık yıkılmıştı. Bu sefer ABD'de geçecek hikayede kafayı sıyırmış bir tarikata karşı mücadele edeceğiz. Oyunu E3'te oynadığımız kısa sürede de beğenmiştik. 

Anthem - BioWare

BioWare'in Andromeda faciasından sonra Anthem'in önemi daha da büyüdü ve bu oyun bir nevi imaj kurtarma yapımı da olacak diyebiliriz sevgili Oyungezerler. 2018'in sonbahar aylarında çıkması planlanıyor ve oyun Destiny tadında olacak. Kendi ekibimizle eşyalar toplayıp, karakterimizi geliştirebileceğiz. Atmosfer olarak başarılı dursa da fikir olarak Destiny'nin çok arkasında kalacak gibi geliyor açıkçası. Ülkemizde Destiny'nin pek ilgi görmediğini de düşünürsek Anthem'in Türkiye'de büyük ses getirecek bir oyun olacağını düşünmediğimi eklemeliyim. 

Warhammer: Vermintide 2 -  Fatshark

Fatshark'ın co-op tabanlı kapışmalı oyunu bizi Warhammer dünyalarına geri götürmeyi hedefliyor. Bir kahraman seçip onunla 15 farklı kariyer yolunda ilerleyebileceğiz. İyi de bu oyun ne kadar nişancı oyunu ki diyenler olabilir. Mekanikleri arasında nişancı oyunlarına kaçan silahlar da barındırıyor ve Fatshark da kimi zaman oyunun kategorileri arasında "Nişancı"yı da gösteriyor sevgili Oyungezerler.

Hunt: Showdown

Crytek'in geliştirdiği Hunt: Showdown, temelinde bir battle royale oyunu. Yani PUBG tadında, ancak karanlık ve korkutucu bir atmosfere sahip. Konseptin içerisinde avcılık, kara büyüler ve av takibi gibi pek çok detay bulunuyor. Haritadaki boss'ları cehenneme geri göndermek gibi görevler var ve siz bunu yaparken başka bir grup sizi pusuya düşürebiliyor. Düşünce güzel, uygulama da aynı güzellikte olursa daha ne olsun Oyungezerler?