Steam'den Yeni Rekor - Eş Zamanlı Kullanıcı Sayısı 18,5 Milyonu Geçti

YAZAN Eser Güven

Çünkü oyun oynamak güzel bir şey

Eğer dün herhangi bir anda Steam üzerinden bir oyun oynadıysanız siz de bu rekorun bir parçasısınız, tebrik ederim. Ben oynadım da oradan biliyorum. O an sizinle birlikte oyun oynayan 7 milyon kişi daha vardı biliyor musunuz? Hatta oyun oynamıyor olsa da Steam'e bağlanmış, sayfaları inceleyen veya farklı şeyler yapan 11 milyon oyuncu daha mevcuttu. Bu sayılar Steam'in git gide nasıl da hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğunun en sağlam kanıtlarından biri adeta.

Bundan yaklaşık bir yıl önce Steam'in eş zamanlı kullanıcı sayısı günlük 14 milyon kişi civarındaydı. Kullanıcı sayısındaki artış düzenli olarak devam etti, Eylül'de 15 milyona, Ekim'de 16 milyona, Kasım ayına geldiğimizde ise 17 milyona ulaştı. Dün kaydedilen oyuncu sayısı ise 18,5 milyonun üzerinde, yani neredeyse bir yıl içinde kullanıcı sayısını %30 arttırmış bir oluşumdan bahsediyoruz. Çok yakın bir zamanda 20 milyon kullanıcıya ulaşılacağını öngörmek hiç de zor değil.

Size ilginç bir bilgi daha vereyim. Hani aynı anda oyunda olan 7 milyon kişi vardı ya, işte bunların neredeyse yarısı o sırada Playerunknown's Battlegrounds oynuyordu. Yani Steam'in bu rekorlarında PUBG'nin de gerçekten büyük bir rol oynadığını eklemek lazım. PUBG'nin eş zamanlı oyuncu sayısı dün yeni bir rekora daha imza attı ve tüm zamanların en yüksek değeri olan 3,16 milyona ulaştı.

Steam'in eş zamanlı kullanıcı sayısı grafiklerine SteamDB linkinden ulaşabilirsiniz. Grafik tam bir trigonometrik fonksiyon grafiğine benziyor, oyuncu sayısı öğlen saatlerinde zirve yapıyor, sonrasındaysa düzenli inişler ve çıkışlar görülüyor.