YAZAN Eser Güven

Fable 4 gelsin de, nereden gelirse gelsin

Forza Horizon ile Fable 4 ne alaka demeyin. Geçen yıl Kasım ayında Forza Horizon'un geliştiricisi Playground Games'in ilk kez yarış türü dışındaki bir oyunla karşımıza çıkmaya hazırlandığını söylemiştik. O zamanlar bu konudaki bilgilerimiz bunun açık dünyada geçecek bir oyun olduğu ve türünün de aksiyon RYO olarak belirlendiğiydi.

Playground Games bu yeni oyun için kadrosuna GTAV'in bölüm ve oyun tasarımcılarından Will Kennedy, Hellblade: Senua's Sacrifice'ın baş tasarımcılarından Juan Fernandez di Dimon gibi önemli isimler katmıştı.

Haftasonu ResetEra forumlarında 2018 yılı içerisinde çıkması planlanan Xbox One oyunlarıyla ilgili ilginç iddialar ortaya atıldı. Bu iddialardan en önemlisi Fable 4'ün geliştiriliyor olmasıydı ve oyunun ardında bir İngiliz stüdyosu vardı. Oyunun "Albion"da geçiyordu ve kod ismi de Wisdom'dı. Bu iddiaların kaynağı güvenilir bir isim olduğu için hemen oyunun ardındaki stüdyo kim olabilir diye araştırmalar başladı.

> 2018'de Oynayacağımız En Bomba 10 Rol Yapma Oyunu

Lionhead Studios'un Baş Programcılarından Don Williamson konuyla ilgili ilginç bir tweet attı. Biliyorsunuz Lionhead Studios bugüne kadar Fable'ları geliştiren stüdyoydu ama 2016 yılında Microsoft Fable Legends oyununu iptal etmiş ve stüdyoyu kapatma kararı almıştı. Lionhead'in kapatılmasıyla ve o dönem Fable 4'ün neden yapılamadığıyla ilgili şu haberimize göz atmanızı öneririm. Williamson attığı tweette Fable 4 üzerinde hangi stüdyonun çalışmakta olduğunu anladığını ve bunun "ilginç bir seçim" olduğunu söyledi. Kendisi sorulan sorulara tek bir ipucu verdi, bu stüdyo Brighton'da değildi çünkü oradaki hiçbir stüdyo böylesine dev bir projeyi üstlenecek büyüklükte değildi.

Brighton'daki Electric Square'in Microsoft için yeni bir oyun geliştirdiğini biliyoruz ama Williamson'ın mesajı bu ihtimali ortadan kaldırıyor. Geriye İngiltere merkezli en büyük aday olarak Playground Games kalıyor. Zaten Microsoft ile çok yakın ilişkisi olan bir stüdyou bu, Forza Horizon 3'ün de bu konsol neslinde Microsoft Studios tarafından yayınlanan ve 90 üzeri ortalama tutturan tek oyun. Yani Microsoft bu dev görev için Playground Games'ten iyisini bulamaz. "İlginç bir seçim" olmasının nedeni de stüdyonun şimdiye kadar sadece yarış oyunlarına odaklanmış olması.

> 2018'de Hangi Yarış Oyunlarını Oynayacağız?

Shellshock'u saymazsak bugüne kadar Killzone haricinde bir oyuna bulaşmamış olan Guerilla Games'in elinden çok farklı türdeki Horizon: Zero Dawn'ın çıktığını ve nasıl da başarılı olduğunu düşünürsek Playground Games'e Fable 4 konusunda güvenmemek için hiçbir sebep yok. Kadrosunda yeterince uzman isimler mevcut, bütçe sıkıntıları da yok. Dolayısıyla ortaya çıkacak olan Fable serinin şimdiye kadarki en iyi oyunu olabilir.

Keşke bir an önce resmi açıklama gelse de şu teorileri bir kenara bırakabilsek.

İLGİLİ BÖLÜMLER