Orta Çağ Zamanında Balık Kontrolünde Bir Robot Olmak İsteyen? – Feudal Alloy

YAZAN Mert Köse

Balık? Robotu kontrol ediyor? Orta Çağ'da?

Bağımsız oyun camiasına garip dünyası olan bir oyun daha katılıyor sevgili Oyungezerler. Bu seferki dünyada balık kontrolünde olan bir robotu kontrol edeceğiz, üstelik Orta Çağ’da. Kulağa bir South Park bölümü senaryosuymuş gibi geliyor olabilir; ancak oyunun en ilgi çekici tarafı bu garipliği realist şekilde gösterebilmesi olmuş.

Feudal Alloy aslında bir aksiyon RPG oyunu. Attu isimli sıradan(!) bir çiftçi robotu kontrol ettiğimiz oyunda Attu’nun köyüne bir sürü haydut gelir, köylülerin yağ kaynakları alıp gitmeden önce bir de onların evini yakarlar. Attu da kurtarabildiği bir kılıç sayesinde ormanların derinliklerine dalar ve haydutları öldürme arayışına girer.

Metroidvania bir harita yapısına sahip olan Feudal Alloy, 2D kamera açısına sahip. Çeşitli yan görevlerin ve boss savaşlarının da bulunacağı oyunda geliştiricilerin dediğine göre alabildiğine loot bulunacakmış. Bu da item sayısının fazlalığına ve oyun derinliğine bir işaret. Oyunun diyalog sistemi de normalden farklı şekilde animasyonlarla yapılıyor.

Oyunun görselleri tek kelimeyle muazzam gözüküyor. Görseller Ubisoft’un 2014 yılında çıkardığı, UbiArt Framework motoruyla yapılan Valiant Hearts: The Great War’ın görselleriyle neredeyse aynı. Bu durum bence artı, çünkü oyun çok hoş gözüküyor. Aynı şekilde karakter tasarımları ve oyunun dünyası da orijinal gözüküyor.

> 30 Dakikada İstenen Paraya Ulaşabilecek Misin? - Rxcovery

İlgi çekici bir diğer durumsa oyunun geliştiriciliğini sadece iki kişi yapması. Çekya’lı bir çift, oyunun müzikleri ve sesleri hariç her şeyi kendileri, üstelik herhangi bir maddi destek almadan yapıyorlar. Ekip önceden de Toby: The Secret Mine’ı 2015 yılında çıkarmıştı. Yaklaşık iki yıldır geliştirilen Fuedal Alloy, bu senenin üçüncü çeyreğinde  Steam, PS4, Xbox One ve Nintendo Switch için piyasaya çıkacak. Şubatta çıkacak kapalı demoya katılmak isterseniz de buraya bakabilirsiniz.