YAZAN Eser Güven

Nvidia büyük ekran pazarına son derece sıkı bir giriş yapıyor

BFGD, yani Big Format Gaming Display. Nvidia'nın yeni bombası CES 2018'de görücüye çıkıyor ve gerçekten de önemli bir boşluğu muhtemelen bolca para karşılığında doldurmaya hazırlanıyor.

"Yılın en büyük teknoloji fuarı olan CES 2018'de dünyanın en iyi markaları sizlere evinizde kullanmanızı umdukları yepyeni ürünlerini ve konseptlerini gösterecekler. Her zaman olduğu gibi fuarın en popüler elektroniği televizyonlar olacak, yüzlerce büyük ekran televizyon oyun veya oturma odalarınızda yer kapmak için yarışacaklar. Ama PC'de oyun oynayan biriyseniz süslü kelimelerin veya çekici teknolojilerin sizi kandırmasına izin vermeyin - bu büyük ekran televizyonların hiçbiri size hak ettiğiniz tecrübeyi yaşatamayacak çünkü ne yüksek tazeleme hızına sahip olacaklar, ne düşük gecikme oranına. Ne PC'ye özel HDR desteği sunacaklar, ne de GYSNC değişken tazeleme oranı teknolojisini."

Nvidia basın bültenine işte bu sözlerle başlamış ve neden bahsettiğini de çok iyi tahmin ettiniz. BFGD ile Nvidia oyunculara dev ekranda 4K PC oyun keyfi yaşatmayı kafasına koymuş. Burada bahsettiğimiz şey şu an satın alabileceğiniz 49" falan değil. Tamam 49" de gayet büyük bir ekran ama Nvidia gerçekten de salonunuzda veya oturma odanızda müthiş oyun keyifleri yaşamanızı istiyor ve bahsettiği ekranlar 65" büyüklükten başlayacak.

Bu yıl içinde ACER, ASUS ve HP'nin piyasaya süreceği bu 65 inç ekranlar 120Hz'te 4K görüntü sunacak ve G-SYNC teknolojisini destekleyecekler. Ayrıca entegre NVIDIA SHIELD sayesinde de Netflix, Amazon Video ve YouTube'a da 4K olarak erişmenizi sağlayacak bu ekranlar.

Bu yeni ekranların en ilgi çekici özelliklerinden biri de G-SYNC'in değişken tazeleme oranı teknolojisi ve gerçek 120Hz panel sayesinde tüm film veya dizileri çekildikleri kaynak formatta izlemenizi mümkün kılacak olması. Bu ekranlarda 23.976, 24, 25 fps'lik filmleri sinema kalitesinde izlemek ayrı bir keyif olabilir.

Peki borcumuz nedir derseniz ne siz sorun, ne ben söyleyeyim. Çünkü bilmiyorum. Bu ekranların hiç de ucuz olmayacağı kesin, fiyat bilgilerini önümüzdeki günlerde bir şekilde öğreniriz. 65" UHD televizyonların 6 binden başlayıp ortalama olarak 15 binlere kadar seyrettiğini düşünürsek bu özelliklere sahip bir oyuncu ekranının fiyatının da bunlardan aşağı olmayacağı garanti.

NVIDIA'nın açıklamasını ve ekranların diğer teknik özelliklerini BFGD web sayfasından görebilirsiniz.

İLGİLİ BÖLÜMLER