Star Citizen 2017'de De Tek Başına Kickstarter'daki Tüm Oyunların Topladığı Parayı İkiye Katladı

YAZAN Eser Güven

Halbuki o paraya yüzlerce oyun yapılır

Star Citizen'a bağışlanan paranın haddi hesabı yok. Bu oyunun kırmış olduğu rekorun çok uzun bir süre (belki hiçbir zaman) kırılabileceğini sanmıyorum, Cloud Imperium Games oyunculara artık nasıl bir güven aşıladıysa yıllardır geliştirme sürecinde olan ve git gide daha da büyüyen bu oyuna hala daha milyonlarca dolar akıtılıyor ve oyunun bütçesi şu satırları yazdığım sırada bile tıkır tıkır artmaya devam ediyor.

Hem de nasıl artmak.

Star Citizen aynı 2016 yılında olduğu gibi 2017 yılında da yıl boyunca Kickstarter'daki diğer bütün oyunların topladığı toplam paranın üzerinde para toplamayı başardı. Star Citizen'ın 2017'de topladığı para 34.91 milyon dolar olarak açıklandı. Oyun bir önceki sene de 36.11 milyon dolar toplamıştı. Oyunun bugüne kadar topladığı toplam para ise 180 milyon doları aştı.

> Star Citizen'a Daha Çok Var Ama Squadron 42 Muhteşem Gözüküyor

2017'de Kickstarter kampanyası yapan tüm oyunların toplamayı başardığı toplam para ise 17.25 milyon dolar oldu. Yani Star Citizen tek başına diğer tüm oyunları ikiye katladı! Oyunun iki sene üst üste aynı başarıyı sergilemesi inanılır gibi değil. Elbette açıklanan bu paralara yapılmış olan geri iadeler veya iade talepleri dahil değil ama hem Star Citizen'da, hem de Kickstarter'da benzer oranda iade talebi olabileceğini varsayarsak durum yine değişmeyecek.

2018'e daha ilk günlerinde olmamıza rağmen oyunun bu sene çıkabileceğine dair bir yeşil ışık olmadığını da hatırlatmak isterim, oyunun çıkış tarihine yönelik en ufak bir ipucu bile gelmiyor Cloud Imperium'dan. Oyunun ilk olarak 2014, sonrasında ise 2016'da piyasaya sürüleceği hedeflenmişti ama gelen paralar tatlı, konulan 'yeni fon hedefleri' sayısız olunca sürekli olarak oyuna eklenecek bir şeyler çıkıp duruyor.

İLGİLİ BÖLÜMLER