TowerFall: Ascension’un Yapımcısı, Yeni Platform Oyunu Celeste İle Geri Dönüyor

YAZAN Mert Köse

Dağa tırmanmak kolay mı sandın Madeline?

TowerFall: Ascension’ı hatırladınız mı? Hayır mı? 4 kişiye varan yerel co-op desteği sayesinde keyifli vakit geçirdiğiniz bir aksiyon platform oyunuydu kendisi. Zor bir yapısı ve güzel de müzikleri vardı TowerFall Ascension’ın. Şimdi ise yapımcı Matt Thorson, Noel Barry ile beraber tekrardan karşımıza Celeste ile çıkıyor.

Celeste de aynı TowerFall gibi bir aksiyon platform oyunu. Madeline isimli kadın bir karakteri yönettiğimiz oyunun ana teması Celeste Dağı’nın zirvesine ulaşmak. Bunu yapmak tabi ki kolay bir iş değil, Madeline’in 600 odayı geçmesi gerekecek. Eski platform yapısına sahip Celeste, bu yüzden büyük bir level küçük levellere bölünmüş durumda.

Celeste’nin en güçlü yanlarından birisi ise müzikleri. Toplam iki saati aşan müzikleri daha oyun çıkmadan Independent Games Festival’de En İyi Müzik dalında aday gösterildi. Oyunun ayrıca flash tabanlı ücretsiz bir prototipi mevcut. Buradan deneyebilirsiniz, ancak şimdiden uyarayım, oldukça zorlayacak sizi. 

Oyunun ana odağı yalnızca platformdan oluşmuyor. Madeline’in hikayesi de Celeste’nin oyuncuları çekmeye çalıştığı bir taraf. Celeste bu ay PC, Xbox One ve PS4’e geliyor, yıl içerisinde ise Nintendo Switch’e gelecek.