YAZAN Eser Güven

KodakCoin'e merhaba deyin

CES 2018 fuarında birbirinden ilginç teknolojik ürünler, birbirinden ilginç ekipmanlar, değişik konseptler gördük ama aralarında biri vardı ki diğer hiçbir şeye benzemiyordu. HowToGeek sitesinden Chris Hoffman'ın "CES'te gördüğüm en aptalca şey" dediği bu fikir Kodak'a ait ve 2012 yılında iflasın eşiğine gelen firma ilginç bir fikirle kripto para dünyasına adım atmaya hazırlanıyor.

Kodak'ın kripto para işiyle ilgili birden fazla fikri var ve ana fikrin temelinde de fotoğraf olduğunu söyleyebilirim. Piyasaya süreceği kripto para birimine KodakCoin ismini veren firma bu parayı beslemek için de KodakOne isminde bir dijital hak yönetimi sistemi kuruyor. Bu sistem fotoğrafçıların çektikleri fotoğrafların hakları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlayacak. Blockchain kullanan bu sistemde fotoğrafçılar çektikleri fotoğrafları sisteme kaydedip lisanslayacaklar, bu şekilde fotoğraf alım satımları bu blok zinciri üzerinden gerçekleşecek ve bu işlemlerde de KodakCoin kullanılacak.

Sistem lisanslı fotoğrafları sürekli olarak internette arayacak ve lisanssız kullanımla karşılaştığı anda yasal işlem başlatarak fotoğrafçının parasını almasını sağlayacak. Fotoğrafçının parasını KodakCoin cinsinden alacağını ise söylemeye gerek yok sanırım.

KodakCoin satışlarına 31 Ocak'ta başlanacak ama KodakOne altyapısının hazırlanması daha uzun sürecek, bunun için hedeflenen tarih 2019'un ikinci çeyreği.

Kodak ayrıca kendi Bitcoin maden çiftliğini de kuracak ve isteyenler iki senelik sözleşmeyle bu çiftliğe yatırım yapabilecekler. 3400$'lık yatırım karşılığında kazılan Bitcoin'in yarısı Kodak'a, yarısı ise yatırımcıya kalacak. Kodak donanım başına günde 25$'dan iki yılda 18,000$'lık kazı yapılacağını ve yatırımcıların bunun yarısını alacağını söylüyor. Elbette olur da Bitcoin fiyatları bir anda düşüşe geçerse hedeflenen bu paraya ulaşmak asla mümkün olmayabilir ama zaten kripto paraya bulaşmak demek her türlü riski de kabullenmek demek.

Kodak hisseleri bu açıklamaların ardından kendi rekorunu kırdı ve bir günde yüzde 125 değer kazandı.