YAZAN Eser Güven

Oyun oynarken rahatsız edilmek istemeyenlere

Xbox One Alpha kullanıcılarına gönderilen yeni firmware konsola çeşitli yeni özellikler kazandıracak ve bunlardan biri oyuncuların uzun zamandır talep ettiği bir isteği gerçekleştirecek gibi görünüyor. Artık konsoldaki çevrimiçi durumunuzu 'Rahatsız Etmeyin' şeklinde değiştirmeniz mümkün olacak. Böylece oyunlar sırasında bir anda bildirimlerin çıkmasını engelleyebileceksiniz ve oyununuzu hiçbir mesaj veya davet almadan kesintisiz biçimde oynama imkanını elde edeceksiniz.

1802.180105-1503 versiyon numarasına sahip olan bu güncelleme çok yakında diğer Xbox Insider kullanıcılarına da verilecek ve oyuncular Rahatsız Etmeyin özelliğine ek olarak Sıradaki Başarımlar özelliğine de sahip olacaklar. Sıradaki Başarımlar özelliği oynadığınız oyunlarda elde etmeye yakın olduğunuz başarımları listeleyecek ve doğrudan bunları hedeflemenize yardımcı olacak.

Guide sayfasına Game Hub'ların minyatür halleri de ekleniyor. Bu Mini sayfalarda yine başarımlarınızı, arkadaşlarınızın aktivitelerini vs görebileceksiniz.

> Xbox One Sahiplerinin 2018'de Kesinlikle Oynaması Gereken Oyunlar

Firmware güncellemesi ile gelen diğer yeni özellikler arasında Topluluk mesajlarındaki yorumların okunması daha kolay hale getirilmesi ve konsolun belli bir süre kullanılmadığı zaman otomatik olarak kapanmasına dair ek seçenekler de var. Yorumlarda artık en yeni olana öncelik verilecek ve topluluk mesajlarını okurken de en yeni yorumun bir ön izlemesini ve yorumlarınızı kimlerin beğendiğini görebileceksiniz. Konsolun otomatik olarak kapanmasına dair yeniliklere gelirsek önceden konsolun bir veya altı saat kullanılmadığında kapanmasını seçebiliyordunuz, şimdiyse bunların arasındaki saatlik seçenekler de eklenmiş durumda. Yani iki, üç, dört ve beş saat seçeneklerini de artık kullanabileceksiniz.

Bu özelliklerin testleri başladığına göre normal kullanıcıların bu yeni firmware güncellemesine yaklaşık bir ay içinde sahip olabileceklerini söyleyebiliriz.

İLGİLİ BÖLÜMLER