Detroit: Become Human'ın Yapımcısı QD Irkçılık ve Cinsiyet Ayrımcılığı Suçlamalarıyla Karşı Karşıya

YAZAN Utku Çakır

Fransa'da işler karışmış.

 Detroit: Become Human ve Beyond: Two Souls’un yapımcısı Fransız oyun stüdyosu Quantic Dreams, dün yayınlanan haberler sonrasında sağlam bir şekilde sallandı. Fransız gazeteler Le Monde, Mediapart ve Canard PC yayınladıkları makalelerinde Quantic Dreams ofislerindeki sağlıksız iş ortamı ve çalışanlar arasın yaşanan sorunlara yer verdiler.

Le Monde'nin ele geçirdiği belgelere göre, Quantic Dreams ofislerinde 2013'den beri ırkçılık ve cinsiyet ayrımcılığı vakaları yaşanmakta. Bunlardan biri, yaklaşık 600 adet uygunsuz photoshop görselleri. Bu görsellere sitemizde yer veremiyoruz ama Canard PC'nin makalesinde görebildiğimiz kadarıyla,  Bunlar elinde yapay penis tutan bir erkeğe monte edilmiş David Cage kafası gibi oldukça rahatsız edici görsellerden oluşmaktalar.

David Cage ve Quantic Dreams hakkındaki suçlamalar burada bitmiyor. Le Monde’nin haberine göre, Cage, ofiste izlenilen ve suçlunun bir Tunuslu olduğu soygun haberinin ardından ofisteki Tunuslu çalışanlardan birine “Bu senin kuzenlerinden biri mi?” demiş.

Quantic Dreams ve Cage’in ofiste yarattığı “erkek kafası” atmosferi yıllardan beri kulağımıza gelen haberlerden biriydi. Quantic Dreams son birkaç yılda birçok büyük yeteneğini kaybetmişti. Bunlardan bazıları ofisteki rahatsız edici atmosferden dem vurmuşlardı. Beyond: Two Souls’un oyuncusu Ellen Page de, oyunun piyasaya sürülüşenden sonra, kendisinden izinsiz olarak oyuna eklenen duş sahnesi nedeniyle Sony ile davalık olmaya çok yaklaşmıştı.

David Cage ve Quantic Dreams yönetimi yaptıkları açıklamayla bu suçlamaları reddettiklerini duyurdular. Cage, Tunuslu şakasını “absürt” olarak nitelendirdi ve ofiste ırkçı ve homofobik şakaların asla kendilerine yer bulamayacaklarını, “LGBT hakları için savaşan Ellen Page ile çalışıyoruz,” diyerek reddetti.

Bu iddiaların nereye varacağını şu an için kestirmek mümkün değil ama bu erkekler tarafından domine edilen oyun dünyası stüdyolarındaki ilk ve tek rahatsız edici ofis atmosferi vakası değil. Quantic Dreams’in Sony ile çalıştığını ve Sony’nin bunun gibi negatif halka ilişkilere kesinlikle tahammülü olmadığını düşünürsek Fransız stüdyonun sonu hiç düşünmediğimiz kadar yakın olabilir.

İLGİLİ BÖLÜMLER