Wikipedia: “Yasağın Neden Hala Devam Ettiğinden Emin Değiliz”

YAZAN Mert Köse

Wikipedia'dan erişim engeli hakkında açıklamalar

Wikipedia’ya erişim yasağı 29 Nisan 2017 yılında gelmişti. Neredeyse 9 ay olan yasağın ne zaman kalkacağıyla ilgili pek bir şey bilmiyoruz, Wikipedia da bizimle aynı durumu paylaşıyor. Zira Wikipedia’ya bağlı olan Wikimedia Vakfı’nın Genel Müdürü Katherine Maher, Habertürk gazetesiyle yaptığı röportajda erişim yasağına sebep olan makalelerin değiştiğini, yasağın hala neden devam ettiğinden emin olmadıklarını söyledi. 

Türkiye’deki otoriteler bu makalelerin son halini incelememiş olabilir. Erişim yasağının hâlâ neden devam ettiğinden emin değiliz. Türkçe Wikipedia 300 bin makale içeriyor. Umarım Türk kullanıcılarımız içerik yaratmaya devam eder ve bu sayı milyonları bulur. Ben Türkiye’de çok vakit geçirdim ve ülkenizi çok seviyorum. Çok zengin bir tarihe ve kültüre sahip olan Türkiye’nin Wikipedia’da temsil edilmesini çok isterim. Ama site engellenirse bu içeriği sağlayacak yazarlarımız engellenmiş olacak. Türkçe’deki en büyük bilgi kaynaklarından biri olan Wikipedia’nın tekrar erişime açılacağı günü iple çekiyoruz.

Maher aynı zamanda yasağın kaldırılması için gelen talebi çok geç aldıklarını, BTK’ya cevap bile veremeden siteye erişim yasağının geldiğini de söyledi. Talebi geç almalarının sebebini ise BTK’nın talebi doğrudan vakfa değil de Wikipedia bünyesindeki Gönüllüler Destek Hattı’na iletmesi olarak açıkladı.

> Dünya Sağlık Örgütü Oyun Bağımlılığını Akıl Hastalığı Olarak Kabul Etmeye Hazırlanıyor

Maher’in söylediklerinden de anlayabileceğimiz gibi Wikipedia yasağıyla ilgili kimse bir şey bilmiyor. Bu bilinmezlik bir süre daha devam edecekmiş gibi duruyor, umarız yakın vadede tekrardan Wikipedia’ya doğrudan giriş yapabiliriz.

İLGİLİ BÖLÜMLER