YAZAN Yasin Madyb İlgün

Yakın zamanda Wikipedia açılır mı acaba?

 Wikipedia'nın "Türkiye'de erişim yasağının neden hala devam ettiğinden emin değiliz" açıklamasını takibenBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) bir duyuru yapıldı. 

BTK'nın açıklamasında" Wikipedia'nın kamuoyunu yanlış yönlendirme ve algı oluşturma amaçlı bilgiler paylaştığının tespit edildiği belirtildi." ifadesi yer alıyor. Haliyle iki taraf hala ortak noktayı bulamamış gibi gözüküyor. 

BTKnın paylaştığı açıklama aşağıdaki açıklama yapıldı;

 

"Erişim engelleme tedbiri uygulanmadan önce Wikipedia, Türkiye'nin terör örgütlerine destek verdiği şeklindeki iftiralara yer veren makalelerde yer alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve uluslararası uygulamalara uygun bir şekilde uyar-kaldır yöntemi uygulanarak resmi iletişim kanalları üzerinden uyarılmış ancak bu konuda bir cevap alınamaması nedeniyle erişim engelleme tedbiri uygulanmak zorunda kalınmıştır."

Buna ek olarak Wikipedia ile birçok toplantı yapıldığı ve "Türkiye'yi terör örgütleriyle iş birliği içinde göstermeye çalışan ve kendi politikalarına da açık şekilde aykırılık teşkil eden içeriklerin defalarca bildirildiğine dikkat çekilerek, Wikipedia'ya bildirilen yasadışı içeriklerin iddia edilenin aksine günlük olarak kontrol edildiği ve yetkili mercilerle paylaşıldığı ancak makaleler üzerinde yapılan kontrollerde yasa dışı içeriklerin ısrarla yayınlanmaya devam ettiğinin görüldüğü" belirtiliyor.

Wikipedia, Türkiye'de 29 Nisan 2017 sabahında erişime kapatılmıştı. Hatta aynı dönemde World Cities Expo 2017'nin özel davetlilerinden biri olan Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales da etkinlikten çıkartılmıştı.

BTK'nın açıklamasında Wikipedia'nın kalıcı düzenlemeler yapmadığı ve algı oluşturmaya çalıştığı belirtiliyor, ancak ortak nokta bulunursa ya da daha doğrusu Wikipedia cephesi Türkiye'nin taleplerine uyarsa site tekrar erişime açılacak. 

Bakalım yakın zamanda bir şeyler değişecek mi sevgili Oyungezerler?