Kripto Para Fiyatları Yeni Düzenleme Haberleri Sonrasında Çakıldı

YAZAN Eser Güven

Kripto para birimleri bu hafta üzdü

Kripto para birimlerinin feci biçimde oynak olduklarını ve 24 saat içinde bile çok büyük değer kaybı veya kazancı yaşayabildiklerini biliyoruz. Bir gün %10 değer kazanıp paranıza o kadar faiz getiriyor, diğer gün %15 düşerek o gün yatırım yapanları üzüyor. Son günlerde ise özellikle de Çin ve Rusya'dan gelen yeni düzenlenme haberleri karşısında özellikle de piyasanın en popüler kripto para birimleri olan Bitcoin, Ethereum ve Ripple inanılmaz değer kaybetti ve milyarlarca dolar para buhar oldu. 14,000 dolar seviyesinde seyreden Bitcoin 10,000 doların altını gördü, sonrasındaysa ufak bir yükselişle 11,000 dolar civarında seyretmeye başladı.

Kripto para birimlerinin yüksek fiyatları ve bu işe inanılmaz bir talep olması biz oyuncuları hiç de iyi etkilemiyor bildiğiniz gibi, çünkü ekran kartlarının fiyatları resmen absürd seviyelere çıkmış durumda. Örneğin tavsiye edilen satış fiyatı 699$ olarak belirlenmiş olan GTX 1080 Ti 11GB ekran kartları şu aralar 1200 - 1300$'dan gidiyor. 399$'lık RX Vega 56 ekran kartını en ucuz 800-900$'a bulabiliyorsunuz. Dalayısıyla kripto paraların fiyatlarının ucuzlaması madenciliklerinden elde edilen karın azalması ve beraberinde ekran kartlarının fiyatlarının da umarım düşüşe geçmesine neden olabilir.

Kripto paralarda daha önce de böyle düşüşler ve çıkışlar gördük elbette, ama bugünlerde bu konu hakkında uzun vadeli düzenlemelerin iyice tartışılmaya başlaması bu ani iniş çıkışlarını etkileyecektir diye düşünüyorum. Talep azaldıkça bu kadar arza ihtiyaç olmayacağından bu para birimleri daha düşük değerlerde dengeyi yakalarlar, o zaman da piyasa kararlı bir hal alır.

CoinMarkCap verilerine göre üçüncü en büyük kripto para Ripple, 4 Ocak'ta 3.80$'ken bugün 1.42$, yani yaklaşık %63 değer kaybı var.  İkinci en büyük kripto para Ethereum 13 Ocak'ta 1431$'ken şimdi 1012$, yani yaklaşık %30 değer kaybı görülüyor.