YAZAN Eser Güven

Delirdiniz mi gençler, o kadar para çöpe atılır mı?

EVE Online'da bugüne kadar çok sayıda savaş gördük, hatta bunların bazıları gerçekten de büyüktü ve çok değerli gemiler uzayın karanlık derinliklerinde yok olup gitti. Ancak bu seferki durum daha önce gördüklerimize benzemiyor: oyunun en büyük iki ittifakı kozlarını paylaşmak için karşı karşıya geliyor ve işin içinde bu sefer neredeyse 250 tane titan sınıfı savaş gemisi var. Yani bu savaşın maliyeti neredeyse 1 milyon doları bulabilir.

2014 yılında yine çok büyük bir savaş yaşanmış ve bu savaşta değerleri 300 bin doları bulan gemiler birbirine girmişti. O savaşta 75 tane titan sınıfı uzay gemisi yok edilmişti. Titan sınıfı uzay gemileri oyunun en büyük gemileri ve hem malzeme, hem de maliyet açısından çok büyük emek gerektiriyorlar. O savaşta her iki tarafta da 80 Titan vardı. Şimdiki savaşta ise yaklaşık olarak 500 Titan birbirine girecek.

Ben size olayı kısaca özet geçeyim. Bu epik savaştaki taraflardan biri The Mittani'nin liderliğindeki Goonswarm (GOONS). The ClusterFuck Coalition (CFC) grubu 2014 yılındaki savaştan zaferle ayrılmıştı ve grubun lideri The Mittani internetin en büyük ve en organize çevrimiçi oyun organizasyonlarından birini kurmuştu. The Mittani'nin grubunda 15,000'den fazla üye vardı ve onun bir sözüyle 1,000'den fazla oyuncu o saniye oyuna giriveriyordu. 

EVE Online Ekibinden Yeni Bir MMORPG Oyunu Geliyor

The Mittani'nin elinde tuttuğu bu güç diğer oyunların da dikkatini çekti ve CFC ekibi Planetside 2 ve H1Z1 gibi oyunlarda da boy gösterdi. İşin içine para ve güç girince grupta çatlaklar oluşmaya başladı ve birkaç olayın ardından CFC'yi tahttan indirmek için yeni bir grup kuruldu. Bu grubun kurulmasında en büyük pay en zengin EVE Online oyuncusu olan Lenny'e aitti. Moneybadger Coalition ismindeki bu grup yönettiği çevrimiçi kumarhane sayesinde parasına para katan Lenny tarafından finanse ediliyordu ve The Imperium ismini alan CFC'ye Eve Online evrenini dar etti. 2016 yılındaki bu savaşın ardından The Imperium büyük yara almıştı.

İşte şimdiki milyon dolarlık savaş The Mittani'nin intikam savaşı diyebiliriz. Karşısındaki grup ise içinde Moneybadger Coalition'dan kalanların da bulunduğu HORDE. 

EVE Online'da İhanete Uğrayan Lider Diğer Oyuncunun Ellerini Keseceğini Söyledi

Bu iki grup bir mahalle kavgasının andıran şekilde "şu saatte şurada buluşalım" diyerek uzayda karşı karşıya konumlandılar. Twitch üzerinden savaşın meydana geleceği alandan yayınlar da yapılıyor (örneğin https://www.twitch.tv/imperiumnews adresinden). Savaş muhtemelen başlarda ufak çatışmalarla başlayacak, çünkü ortada 1 milyon dolar değerinde gemiler var. Ama sonra bir anda ortalığı kan götürecek diye düşünüyorum ve EVE Online tarihinin en büyük savaşına şahit olacağız.

Zaten savaşın meydana geleceği 9-4RP2'de şimdiden oyuncu sayısı rekoru kırıldı. Aynı anda bir sistemde birarada bulunan oyuncu sayısı rekoru daha önce 5337'ydi, şu an ise bu sistemde 6000'den fazla oyuncu toplanmış durumda.

İLGİLİ BÖLÜMLER