BioWare Yüreklere Su Serpti: Yeni Dragon Age'de Mikro Ödeme Yok!

YAZAN Eser Güven

Açıklama BioWare'in genel müdüründen geldi

Dragon Age'in biz RPG sevenlerin kalbinde farklı bir yeri var. Hal böyle olunca da BioWare'den yine Origins ve Inquisition gibi hikaye ve karakter odaklı oyunlar bekliyoruz, bu oyunun kalkıp çevrimiçi servislere yoğunlaşma, mikro ödemelerle boğulma ihtimali bile bizi tedirgin etmeye yetiyor.

Geçen günkü haberimizde BioWare'in yeni Dragon Age üzerinde çalıştığını resmi ağızdan öğrendiğimizi söylemiştik. Ancak çeşitli sitelere konuşan kaynaklar oyunun çevrimiçi servislere ve "canlı" öğelere sahip olacağını ve bu sayede ömrünün daha uzun sürmesinin planlandığını söylemişti.

> BioWare Harıl Harıl Yeni Dragon Age Üzerinde Çalışıyor

Bu söylentilerin ardından akla gelen ilk şey elbette Dragon Age oyunun games as service çılgınlığına kapılarak içine eşya kutularının ve mikro ödemelerin konulacağıydı. Sonuçta bu tür servisler ve çok oyunculu özelliklerle oyunların daha uzun ömürlü olması sağlanıyor.

Bu konudaki net açıklama BioWare'in Genel Müdürü Casey Hudson'dan geldi ve Hudson resmen içimizi rahatlattı. Hudson Twitter üzerinden oyunun hayranlarından gelen mesajlara kayıtsız kalamadı ve söz konusu Dragon Age olduğunda "canlı" servislerden kast edilen şeyin "ana hikaye bittikten sonra bile hikaye anlatımına devam eden bir oyun tasarlamak" olduğunu söyledi. Yani yeni Dragon Age oyununda çok oyunculu özellikler veya mikro ödemeler değil de indirilebilir içerik olarak sunulacak genişleme paketleri olacak. Bu gerçekten de nefis bir haber çünkü sizi bilmem ama ben RPG'leri daha da zenginleştiren hikaye DLC'lerini çok seviyorum.

Pillars of Eternity'nin White March, Tyranny'nin Bastard's Wound, The Witcher 3'ün Blood and Wine gibi paketlerinin oyunların ömrünü ne denli arttırdığını ve ne kadar başarılı olduğunu biliyoruz. Yeni Dragon Age oyunu da beklediğimiz kadar güzel bir oyun olursa DLC'lerinin çıkışını büyük bir sabırsızlıkla bekleyeceğimize eminim.

> Şu An Oynayabileceğiniz En İyi 10 Güncel RYO

Yeni Dragon Age'in de Casey Hudson'ın da dediği gibi hikaye ve karakter odaklı olacağını öğrendiğimize göre artık beyin fırtınası yapmaya başlayabiliriz. Siz yeni Dragon Age'in Origins'e mi, yoksa Inquisition'a mı benzemesini isterdiniz? Favoriniz hangisiydi? (Benimki tabi ki Origins, o oyunun yeri bende çok ayrıdır)