YAZAN Eser Güven

Yayıncılar Facebook üzerinden para kazanabilecek

Facebook yaptığı resmi açıklamayla oyun yayınları için Facebook Live bünyesinde bir pilot program başlattığını açıkladı ve böylece sosyal medya devini canlı oyun yayınları konusunda doğrudan Twitch ve Mixer'in rakibi haline getirdi. Facebook'un şimdiki hedefi ismini duyurmuş olan yayıncıları kendisine çekmek.

Facebook'un yeni programı sayesinde oyun yayıncıları yayınları üzerinden aynı Twitch ve YouTube'da olduğu gibi para kazanabilecekler.

"Oyun yayıncıları yaptıkları yayınlar sırasında doğrudan hayranlarından maddi destek alabiliyorlar, biz de Facebook'tan yapılan canlı yayınlar sırasında oyuncuların en sevdikleri içerik üreticilerine ödeme yapabilmeleri için yeni yollar araşındayız" diyor Facebook. Facebook yayıncılarına 1080p çözünürlükte 60fps yayın yapma imkanı sunacak (Facebook Live'ın normal yayın sınırı 720p/30fps idi) ve pilot program dünyanın dört bir yanındaki içerik üreticilerinin görüşleri doğrultusunda şekillendirilecek. Facebook yalnızca ünlü yayıncılara değil, her seviyeden içerik üreticilerinin kendilerini göstermeleri için fırsat sunmayı da hedeflediğini duyurdu. Yani siz de bu sistemi denemek isterseniz şuradan programa başvurabilirsiniz.

Facebook ayrıca pilot program sırasında yayıncıların Instagram ve Oculus üzerinden de reklamlarının yapılacağını söyledi. Sonuçta Facebook gerçek anlamda bir sosyal medya devi ve inanılmaz olanaklara sahip. Bu yüzden özellikle de şu an yeri son derece sağlam olan Twitch'in tahtını sallayabilmek için elindeki tüm imkanları kullanacağını düşünüyorum. Ne kadar çok sitenin Facebook entegrasyonuna sahip olduğunu düşünürsek de Facebook üzerinden yayın yapmaya başlayacak isimlerin, özellikle de bu furyaya ilk katılanların kitlelerini daha da genişleteceklerine şüphe yok.