Death Stranding'de Sosyal Medya Öğeleri De Olacak. Nasıl Yani?

YAZAN Eser Güven

Adeta bir Black Mirror bölümü

Sanırım şu an için Kojima Productions çalışanları dışında Death Stranding hakkında en çok şey bilen isim Norman Reedus olmalı. Büyük gizemlerle dolu olan ve hakkında hala daha sadece bilgi kırıntılarına sahip olduğumuz oyunun baş kahramanı olan Reedus geçtiğimiz günlerde B&H Photography Podcast'e bir röportaj verdi. Kendisi de başarılı bir fotoğrafçı olan Reedus'a normalde fotoğrafçılık hakkındaki bu röportajda Death Stranding'e dair sorular da yöneltildi ve Reedus da işte bizi son derece meraklandıran bu açıklamayı o sorulara cevap olarak yaptı.

"Oyunun konsepti aklınızı başınızdan alacak. Bu öyle 'herkesi öldür ve oyunu kazan' tarzı bir oyun değil. Tam tersi. İnsanları birbirine bağlayacak bir oyun."

"Death Stranding gerçekten de zamanının ötesinde bir oyun. İçinde sosyal medya öğeleri var. Bunun altında yatan fikir ise şu. Bir çok oyun ve millenyal kültürünün önemli bir kısmı bir odada yalnız başınıza takılmayla ilgili, insanlarla olan iletişiminizi, fiziksel temasınızı kaybediyorsunuz. İşte bu oyun o fiziksel teması yeniden kurmayla alakalı. Acayip ilginç bir şey."

> Death Stranding'in Yeni ve Uzun Fragmanı Çıktı

Yalnız olmamak? Sosyal medya? Fiziksel temas?! Tamam sosyal medya kısmı için tahmin yürütmek mümkün ama oyunun bizi fiziksel temasa nasıl yönlendireceğine dair bir fikri olan var mı aranızda? Hoş burada Metal Gear Solid oyunlarında daha önce akla gelmeyen şeyler yapan bir adamdan, Hideo Kojima'dan bahsediyoruz. Metal Hear'de Big Boss bizi arayıp görevi iptal etmemizi ve konsolumuzu kapamamızı bile söylerdi. Mesela bu emre itaat etmek demek aslında konsolun kendisiyle fiziksel temas kurmuş olmak demek :) Ama bunu insanlar arasında nasıl yapabileceğiz, oyunda ne gibi sosyal medya öğeleri olacak, sosyal medyayı kullanmamızı gerektiren ve diğer oyuncularla bu yolla iletişim kurmamızı sağlayacak görevler mi olacak, bunlar hep soru işaretleri.

Sonuç olarak Kojima gibi bir dahinin ortaya çıkaracağı işin kalitesinden şüphemiz yok. Ama keşke şu oyun hakkında elle tutulur daha çok şey öğrensek de bu kadar çok merak etmek zorunda kalmasak.

Death Stranding'in bu yıl içerisinde çıkmasını bekliyoruz.

İLGİLİ BÖLÜMLER