Sam Leaderboard

Battlefront 2 Beklenen Satışı Yakalayamadı Ama Mikro Ödemeler Geri Dönüyor

YAZAN Eser Güven

Bir akıllanmama hikayesi

Electronic Arts yılbaşı ve tatil döneminin de içinde bulunduğu çeyrekte 10 milyon Star Wars: Battlefront 2 satmayı hedeflemişken satışların 9 milyonda kaldığını açıkladı. Electronic Arts CFO'su Blake Jorgensen'in yaptığı açıklamaya göre Electronic Arts 2018 mali yılı sonlanmadan önce 1 ile 3 milyon arası oyun daha satacaklarını tahmin ediyormuş. Wall Street Journal'a konuşan Jorgensen hedeflenen satış rakamlarına ulaşamamalarının sorumlusu olarak oyunun loot box sistemi etrafında gelişen tartışmaları suçlamış.

Aslında 9 milyon satış kulağa pek fena gelmiyor olabilir ama Electronic Arts'ın bu yeni DICE oyunundan beklentileri haliyle daha büyüktü. 2015 yılında yayınlanan ilk oyun ilk çeyrekte 13 milyon satmıştı. İkinci oyun ise eleştiriler ve tartışmalar eşliğinde bu satışın yanına bile yaklaşamadı diyebiliriz.

Jorgensen Battlefront 2'nin dijital satışlarının tüm satışların %28'sini oluşturduğunu ve bunun da ilk oyunun %16'lık dijital satışına oranla büyük bir artış olduğunu da eklemiş. Electronic Arts bu durumdan mutlu, çünkü dijital satışlar firmaya daha fazla kar bırakıyor.

> İddialara Göre Microsoft, Electronic Arts ve Valve'ı Satın Alacak

> Electronic Arts - 2017 Onun Yılı Değildi

Jorgensen'in yaptığı açıklamalarda en dikkat çekici kısım ise mikro ödemelerle ilgili. Bildiğiniz gibi EA ve DICE oyunculardan gelen yoğun tepkiler sonrasında Disney'in de devreye girmesiyle birlikte oyundaki mikro ödemeleri durdurmuştu. Jorgensen ise bunların "hazır olduğunu düşündükleri an geri döneceğini" söylüyor ve bunun içinde "önümüzdeki birkaç ay içinde" diyerek tarih de veriyor. Jorgensen madem satışları istediğimiz gibi arttıramıyoruz, bari tepki gelse de oyun içinden üç beş kuruş daha kazanalım diye düşünüyor olsa gerek.

EA ve DICE geçtiğimiz hafta bir açıklama yapmış ve oyunun ilerleme sisteminde ciddi değişikliklerin yapılacağını söylemişti. Bu değişiklikler için planlanan zaman Mart ayıydı, sanırım o değişiklikler eşliğinde oyunun yeni mikro ödeme sistemi de karşımıza çıkacaktır. Her ne kadar Jorgensen daha önce Star Wars evrenine uymaz diye kozmetik ödüller koymak istemedik şeklinde bir açıklama yapmış olsa da yeni loot box sisteminde ilerlemeye yardımcı olacak eşyalar vermeyeceklerini düşünürsek karar değişikliği ile işin içine kozmetik bir şeyler sokabilirler. Nasılsa modlar sayesinde bu gözler pembiş Darth Vader bile gördü.