YAZAN Eser Güven

Anthem için bir sene daha beklememiz gerek

BioWare'in Destiny'e rakip olacak çok oyunculu online shooter oyunu Anthem'in bu yıl sonuna doğru çıkması bekleniyordu ama geçtiğimiz günlerde oyunun 2019'a sarkma ihtimalinin olduğunu öğrenmiştik. Her ne kadar oyunun resmi YouTube kanalında çıkış tarihi hala daha "2018 sonbaharı" olarak gösterilse de Electronic Arts'ın CFO'su Blake Jorgensen'in Wall Street Journal'a yaptığı açıklamayla durum kesinleşti. Anthem'i bu yıl içinde görme şansımız sıfır.

Electronic Arts bu ertelemenin herhangi bir problemden kaynaklanmadığını üstüne basarak belirtiyor. Sanırım bunun da sebebi daha önce konuyla ilgili gelen raporlarda BioWare'in Anthem'e dair üzerinde büyük bir baskı hissettiğinin ve sorunlar yaşandığının söylenmesi olsa gerek. Jorgensen, Anthem'in ertelenmesinin ticari bir karar olduğunu belirtmiş. Electronic Arts Ekim ayında karşımıza yeni Battlefield oyunu ile çıkacak ve bu iki oyunun takvimlerinin çakışması çok da akıllıca değil. Anthem'in hak ettiği ve beklediği ilgiyi görebilmesi için daha sakin bir dönemde çıkış yapması gerekiyormuş, bu yüzden de yeni çıkış tarihi 2019 olarak belirlenmiş.

Jorgensen'in bu açıklaması Electronic Arts'ın daha önceki kötü tecrübelerini yeniden yaşamak istememesi olarak değerlendirilebilir. Oldukça başarılı bir oyun olan Titanfall 2, Battlefield 1 ile Call of Duty: Infinite Warfare arasında çıkınca beklediği satış rakamlarına ulaşamamış ve diğer isimlerin gölgesinde kalmıştı. Electronic Arts son derece güvendiği Anthem'in benzer bir sorun yaşamasını istemiyor doğal olarak. Zaten BioWare'in de geleceğinin büyük ihtimalle Anthem'in başarısına bağlı olduğunu düşünürsek oyunun hem oyuncular gözünde, hem de ticari olarak iyi bir başarıya ulaşmak zorunda olduğu kesin.

İLGİLİ BÖLÜMLER