Sam Leaderboard
YAZAN Eser Güven

Tecrübe iyidir

Electronic Arts, Star Wars Battlefront 2'deki mikro ödemeler ekseninde ortaya çıkan tartışmaların firma için bir tecrübe olduğunu, bazı şeyleri bu sayede yaşayarak öğrendiklerini açıkladı. EA'in CEO'su Andrew Wilson'ın açıklamasına göre Electronic Arts kesinlikle Star Wars Battlefront 2 oyuncularına adaletsiz bir deneyim sunma niyetinde değilmiş ama ilerlemeye doğrudan etkisi olan mikro ödemelere verilen tepkiler firmaya ders olmuş.

Andrew Wilson yatırımcılarla yaptığı toplantıda mikro ödemelerin geçici olarak kaldırılmış olmasına da değindi ve bunun kendileri için iyi bir deneyim olduğunu belirtti. "Bu proje için en iyi stüdyolarımızdan üçünü bir araya getirdik ve ortaya içinde yeni bir Star Wars hikayesi, uzay savaşları ve müthiş bir multiplayer çeşitliliği olan devasa bir oyun çıktı. Bu oyunun tutkulu Star Wars hayranlarının isteklerini karşılayabilmesini istedik, bu yüzden de oyunu yaratırkenki amacımız oyuncuları birarada tutacak özellikler sunmak ve çıkış sonrası da oyunu sürekli olarak yeni içeriklerle zenginleştirmek oldu" diye konuşan Wilson, Battlefront 2 içeriğinin ilk oyundaki gibi Season Pass arkasına saklanmadığının da altını çiziyor.

> İddialara Göre Microsoft, Electronic Arts ve Valve'ı Satın Alacak

Electronic Arts, 2017 yılında EA Play'de tüm karakterlerin, uzay savaşlarının, gemilerin ve çıkış sonrası içeriğin ücretsiz olacağını açıklamıştı ve oyuncuların yeni gemiler ve kahramanları Battle Point ile açabileceklerini söylemişti. Gerçekten de içerikler Season Pass gerektirmedi ama tüm bu içeriği açmak için ya kesenin ağzını açıp gerçek parayla oyun-içi parası almak, ya da uzun süre grind kasmak gerekiyordu. Özellikle de bunları açmak için gereken puan miktarları çok ters tepki aldı, oyuncuların tepkisi oyun çıktıktan sonra da uzun süre devam etti. İşte tam olarak bu yüzden Battlefront 2 satışları beklenen miktarı yakalayamadı ve ilk oyunun çok gerisinde kaldı.

Wilson "tasarımdaki yeni kararlarımız yüzünden oyun çıkmadan önce beta süresince oyunculardan gelecek geri bildirimlerin çok önemli olduğunun farkındaydık. Bu bilgiler ve tepkiler ışığında oyun içindeki mikro ödemeleri çıkış öncesinde kaldırma kararı aldık. Niyetimiz hiçbir zaman adaletsiz görünen bir deneyim yaratmak değildi, bu yüzden oyuncuların keyfini kaçıran bu özelliği çıkardık. Doğru yaptığımızda da, yanlış yaptığımızda da bunu açıkça belirten tutku dolu oyunculara sahip olduğumuz için çok şanslıyız" diyor.

> Electronic Arts - 2017 Onun Yılı Değildi

Wilson ayrıca Star Wars Battlefront 2 ekibinin daha fazla güncelleme üzerinde son derece sıkı biçimde çalıştığını da eklemiş. Mikro ödemelerin oyuna geri döneceğini biliyoruz ama Wilson'ın sözlerinden bu ödemelerin oyunun ilerleme sistemiyle alakası olmayacağı ve oyuncuları rahatsız etmeyecek, opsiyonel şeylerle sınırlı kalacağı anlamını çıkarmak mümkün. "Oyunu daha fazla içerikle büyüttükçe Star Wars hayranlarının inanılmaz deneyimler yaşamaya devam edeceğine inanıyoruz. İçinde opsiyonel dijital gelir kaynağı bulunan servislerin doğru yapıldıklarında oyunlarımızın sunduğu deneyimi daha da geliştiren önemli bir unsur olduğunu düşünüyoruz" diyen Wilson, Battlefront 2'ye geri dönecek olan mikro ödeme sisteminin bu sefer doğruyu bulacağına inanıyor.

O halde aranızda Battlefront 2'yi oynamaya devam edenlere soralım. Oyunda ne tür mikro ödemeler ve lootbox'lar olsa sizi rahatsız etmezdi? Overwatch gibi tamamen kozmetiğe yönelik ve çok fazla grind gerektirmeyen bir sistem hoşunuza gider miydi?