YAZAN Eser Güven

Gigantic'e el sallayın

Büyük umutlarla piyasaya çıkan bir aksiyon MOBA oyunu daha tarihin tozlu yaprakları arasına karışıyor. Geçen hafta Epic Games'in Fortnite'ın elde ettiği müthiş başarı sonrasında MOBA oyunu Paragon'u kapatma kararı aldığını öğrenmiştik. Şimdiyse Perfect World Entertainment'tan gelen bilgiye göre Gigantic'in çevrimiçi sunucularının kapatılmasına karar verilmiş. Bu sabah Gigantic'in web sayfasında açıklanan bilgiye göre oyunun sunucuları 31 Temmuz tarihinde kapatılacak ve oynanamaz hale gelecek. Yani bugün yayınlanan güncellemeyle eklenen yeni karakter T-Mat ve denge değişikliklerinin ardından oyuna başka bir güncelleme de gelmeyecek.

Bundan üç ay önce oyunun yayıncısı Perfect World Motiga'yı kapatmış ve oyunun geliştirilmesini de "bir grup geliştiricinin" eline bırakmıştı. 2017'nin Temmuz ayında piyasaya çıkan ve oynaması ücretsiz olan oyun 1,5 milyonun üzerinde oyuncuya ulaşmış olsa da oyunu oynayanların sayısı bir türlü stabil kalamadı, her ay bir öncekinden daha fazla oyuncu kaybetti ve son zamanlarda aynı anda bin oyuncuyu geçmekte bile zorlanıyordu.

> GIST 2018 Oyungezer Canlı Yayınları Başlıyor!

Ocak güncellemesiyle birlikte oyundaki tüm kahramanlar ücretsiz hale getirildi, mikro ödemeler kaldırıldı ve oyun içindeki eşyaların fiyatlarında da büyük ölçüde indirime gidildi. Gigantic'in geliştiricisi "aylardır Gigantic'i yaşatmak için her türlü seçeneği denedik ama oyuncularla umduğumuz ölçüde bir bağ kuramadık" şeklinde açıklama yaptı. Oyunun yaşadığı sıkıntıların Motiga'daki işten çıkarmalarla ne kadar ilgisi olduğunu tabi ki bilmiyoruz ama üzerinde bu kadar emek verilen bir oyunun ortadan kalkması güzel bir şey değil.

Duyurunun ardından Reddit'te bir grup oyuncu oyunu nasıl canlı tutabileceklerini tartışmaya başladılar, Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası'na göre oyuncuların kendi işlettikleri sunucuları kullanabilme ihtimali varmış. Eğer bu gerçekleşirse hiç de fena olmaz, en azından oyunu severek oynayan oyuncuların yararına olur bu durum.

Gigantic, sunucuları kapanana kadar Steam ve Xbox One için indirilebilecek.

İLGİLİ BÖLÜMLER